Choć w Polsce dominują napoje oparte na wyciskanych owocach, coraz większą uwagę zwraca się na pochodzące z warzyw, jak choćby sok z czerwonego buraka. Ten ostatni to prawdziwa bomba witaminowa, o potężnym wpływie na zdrowie człowieka, w tym na takie aspekty jak układ krwionośny, żołądek, wątroba czy odporność. Bogaty jest przede wszystkim w potas i żelazo. Sok z buraka można znaleźć zarówno w klasycznej formie, jak i w specjalnej, kiszonej.

Zastanawiasz się jak wykonać sok z buraka bez specjalistycznego sprzętu typu wyciskarka czy sokowirówka? Odpowiedź jest prosta – posłuż się blenderem! Proces przyrządzania tego korzeniowego napoju jest prosty i każdy może go przeprowadzić we własnym domu.

Jesteśmy pewni, że pytasz sobie: dlaczego warto spożywać sok z buraka? Czerwone buraki są skarbnicą białka, witamin oraz soli mineralnych. Regularne picie tego napoju przynosi wiele korzyści, takich jak stworzenie bariery ochronnej przeciwko różnego rodzaju drobnoustrojom, regulacja ciśnienia krwi, wsparcie procesu odchudzania, obniżenie poziomu cholesterolu czy walka z niedokrwistością.

Napoje wytwarzane z czerwonego buraka dostarczają naszemu organizmowi solidnej porcji witaminy C. Przy regularnym spożywaniu sok z buraka pomaga także wyrównać koloryt skóry i nadaje jej promienny wygląd. Nasuwa się zatem pytanie: jak domowym sposobem przygotować sok z czerwonego buraka?

Do przygotowania świeżego soku z buraka za pomocą sokowirówki lub wyciskarki nie potrzebujesz gotować ani piec tego warzywa. Kluczowe jest to, aby burak był surowy – w ten sposób zachowa swoje wartości odżywcze. Nie musisz go obierać, ale pamiętaj o dokładnym umyciu i pokrojeniu na mniejsze kawałki. Większość urządzeń takich jak wyciskarki, sokowirówki czy blendery są w stanie poradzić sobie z surowym burakiem – ważne jednak, aby miały moc powyżej 150 W.

Przyrządzenie świeżego koktajlu buraczanego zajmie ci tylko kilka minut. Pamiętaj jednak, że gotowy napój powinien odstać co najmniej 30 minut – musi się odgazować. Jeśli nie posiadasz wyciskarki czy sokowirówki, możesz użyć blendera – wtedy proces przygotowania buraka wygląda identycznie, a po blendowaniu dodaj do niego trochę wody. Warto spróbować też wersji z kiszonym burakiem, dostępnym w sklepach ekologicznych.