Coraz częściej spotykany składnik kuchni azjatyckiej, algi wakame, zdobywają uznanie na naszych stołach. Dzięki swej wartości odżywczej i prozdrowotnym właściwościom, te wyjątkowe wodorosty pełnią istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu.
Należące do rodziny brunatnic algi wakame rosną na głębokościach do sześciu metrów pod powierzchnią morza. Te cienkie, skręcone pasma o oliwkowej barwie są cenione za swój delikatnie słodki posmak. Są one nieodłącznym elementem wschodnich dań, wykorzystywane są między innymi w sałatkach, zupach czy przekąskach. Ich popularność wynika nie tylko z unikalnego smaku, ale także z korzyści dla zdrowia, takich jak wspomaganie procesu spalania tłuszczów.
Dzięki rosnącemu zainteresowaniu kulinariami japońskimi, produkty takie jak sushi czy spirulina z chlorellą zyskały na popularności. Algi wakame stopniowo stają się ulubionym dodatkiem dla osób dbających o zdrowie i poszukujących nowych doświadczeń kulinarystycznych.
Algi wakame stały się znane na całym świecie w latach 60-tych XX wieku, dzięki modzie na dietę makrobiotyczną. To jednak najnowsze odkrycia naukowe przypomniały o ich unikalnej wartości odżywczej, skutkując wzrostem zainteresowania tymi glonami.
W Korei powszechnie znanym jest zwyczaj spożywania zupy z alg wakame (miyeok guk) przez kobiety ciężarne i po porodzie. Jest to spowodowane wysoką zawartością witamin i minerałów w tych glonach, które korzystnie wpływają na zdrowie matki i rozwijającego się dziecka. Algi te są bogate w kwas foliowy, który pomaga zapobiegać wadom cewy nerwowej płodu, a także zawierają ważne dla naszego organizmu pierwiastki takie jak wapń i żelazo.
Algi wakame są również doskonałym źródłem manganu – 100 gramów tych glonów pokrywa połowę dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Wspiera on przyswajanie wielu witamin, w tym witaminy C, która z kolei poprawia odporność i wspiera absorpcję żelaza. Wśród innych cennych składników zawartych w algach wakame znajdują się magnez oraz witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5 i B9), niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Te wyjątkowe wodorosty dostarczają nam również sodu, który reguluje gospodarkę wodną naszego ciała.
W alga wakame obfitują także w kwasy tłuszczowe omega-3, w tym kwas eikozapentaenowy (EPA), kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Sto gramów tych alg zawiera około 200 mg tego związku. Są one także źródłem fukoksantyny – związku z grupy karotenoidów o działaniu przeciwutleniającym.
Algi wakame są niskokaloryczne – 100 g tego składnika, co odpowiada mniej więcej pięciu łyżkom stołowym, zawiera jedynie 45 kcal. Zawartość białka wynosi około 3%, tłuszczu mniej niż 1% i 9% węglowodanów.