Algi Wakame, znane składnik azjatyckiej kuchni, stają się coraz bardziej popularne na naszych stołach. To nie dziwi, biorąc pod uwagę mnogość korzystnych dla zdrowia substancji odżywczych, które zawierają. Są one bowiem fundamentalne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Wakame to specyficzny gatunek brunatnicy, wodorostu rosnącego do głębokości sześciu metrów pod powierzchnią oceanu. Te spiralnie skręcone, oliwkowo-zielone algi charakteryzują się nieznacznie słodkim smakiem. Znane również jako undaria pierzastodzielna, stanowią jedno z najważniejszych „warzyw” wschodnioazjatyckiej kuchni i są uznawane za tzw. „superfood”. Są powszechnie wykorzystywane w potrawach japońskich, koreańskich i chińskich, gdzie dodaje się je do sałatek, zup oraz przystawek. Pełnią nie tylko funkcję zaspokajającą głód, ale także efektywnie wspomagają redukcję tkanki tłuszczowej.

Nasze zamiłowanie do japońskiej kuchni nieprzerwanie rośnie. Popularność sushi ciągle wzrasta, a spirulina z chlorellą cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród osób dbających o zdrowie i poszukujących kulinarnych nowości. Algi Wakame również stopniowo zdobywają uznanie w naszym kraju.

Te wyjątkowe algi zyskały globalną popularność w latach 60-tych XX wieku, kiedy to rozpowszechniła się moda na dietę makrobiotyczną. Jednak dopiero najnowsze badania przypomniały świecie o ich istnieniu i znów przyniosły im sławę.

W Korei, zupa z alg Wakame, zwana miyeok guk, jest często spożywana przez kobiety ciężarne i po porodzie. To dlatego, że algi są bogate w witaminy i minerały, które korzystnie wpływają na zdrowie zarówno matki jak i dziecka. Są one szczególnie bogate w kwas foliowy, który wspiera prawidłowy rozwój płodu i zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej. Algi te zawierają także dużo wapnia – podstawowego budulca naszych kości i zębów oraz żelaza – niezbędnego do transportowania tlenu do wszystkich komórek naszego ciała.

Spożywając 100 gram tych alg dziennie, dostarczamy naszemu organizmowi połowę zalecanego dziennego spożycia manganu. Mangan pomaga w przyswajaniu wielu witamin, takich jak witamina C, która wzmacnia odporność i wspomaga wchłanianie żelaza. Wakame to także źródło magnezu i witamin z grupy B (B1, B2, B3, B5 i B9), które dbają o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. W algach znajduje się również sód, który reguluje gospodarkę wodną naszego organizmu.

Algi Wakame to także bogate źródło kwasów tłuszczowych omega-3. Najważniejszym z nich jest kwas eikozapentaenowy (EPA), który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. 100 gram tych wodorostów dostarcza około 200 mg tego składnika. Algi te zawierają również fukoksantynę – karotenoid o działaniu przeciwutleniającym.

Algi Wakame są niskokaloryczne – w 100 g tych wodorostów, co stanowi mniej więcej 5 łyżek stołowych, jest tylko 45 kcal. Zawiera to około 3% białka, mniej niż 1% tłuszczu oraz 9 % węglowodanów.