Jest to specyficzna odmiana diety wegetariańskiej, która niezmiennie budzi wiele dyskusji i spornych kwestii. W 2013 roku, globalną sławę zyskał tragiczny przypadek pary rodziców, którzy byli sądzeni za spowodowanie śmierci swojego 9-miesięcznego dziecka, z powodu niedożywienia spowodowanego przez przestrzeganie diety frutariańskiej. Wzbudza to pytania, czy istnieją osoby, dla których ten awangardowy sposób odżywiania mógłby przynieść korzyści zdrowotne?
Podstawą diety frutariańskiej jest spożywanie głównie surowych owoców (frutariański pochodzi od angielskiego „fruit” – oznaczającego „owoc”). Plan żywieniowy może również obejmować mniejsze ilości warzyw, orzechów i nasion, ale wykluczając z nich warzywa bulwiaste, zboża oraz produkty z nich pochodne. Dieta ta absolutnie nie dopuszcza spożywania produktów odzwierzęcych. Każdy posiłek powinien być przygotowany bez użycia ciepła. Dozwolone napoje to woda, świeże soki owocowe i woda kokosowa; niektórzy frutarianie zgadzają się na spożywanie kawy.
Według założeń diety frutariańskiej, owoce powinny stanowić od 50 do 75% wszystkich posiłków, przy czym niektórzy twierdzą, że osiągają nawet poziom 90%! Zwolennicy tego stylu życia uważają, że jest to powrót do naturalnej diety naszych prehistorycznych przodków, którzy byli zbieraczami przed staniem się myśliwymi. Owoce, jako dojrzały produkt roślin, który samoistnie spada z drzew i krzewów, są przez nich postrzegane jako dar natury dla ludzi i zwierząt. W przeciwieństwie do warzyw, ich pozyskiwanie nie wiąże się z niszczeniem roślin i nie wymaga użycia siły. W związku z tym orzechy i nasiona również są akceptowane w ideologii frutariańskiej.