Badania naukowe przeprowadzone przez zespół ekspertów z Loma Linda University Health sugerują, że picie mleka może być związane z podwyższonym ryzykiem wystąpienia raka piersi u kobiet. Wyniki tych badań zostały opublikowane w „International Journal of Epidemiology”. Analiza wykazała, iż nawet umiarkowane ilości konsumpcji mleka krowiego mogą prowadzić do wzrostu prawdopodobieństwa rozwoju raka piersi aż o 80%, w zależności od wielkości spożywanych porcji.
Główny autor badania, dr Gary E. Fraser, MBChB, wskazuje na konkluzje badania obserwacyjnego, które dostarczają „silnych dowodów na to, że zarówno samodzielnie spożywane mleko, jak i inne czynniki związane z jego konsumpcją mogą być powodem występowania raka piersi u kobiet”. Fraser zauważa też, że już niewielka ilość mleka dziennie – od 1/4 do 1/3 szklanki – może zwiększać ryzyko zachorowania o 30%. W przypadku spożycia jednej filiżanki mleka dziennie, ryzyko wzrasta do 50%, natomiast dla osób spożywających od dwóch do trzech filiżanek dziennie, prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta do 70-80%.
Obecne zasady dietetyczne w USA zalecają codzienne spożywanie trzech szklanek mleka. „Dane z naszego badania sugerują, że ten wytyczny powinien być potraktowany z ostrożnością” – komentuje dr Fraser.
Badanie obejmowało analizę nawyków żywieniowych 53 000 zdrowych kobiet z Ameryki Północnej, które były obserwowane przez okres blisko ośmiu lat. Szacunkowe dane na temat spożywanych pokarmów zostały uzyskane za pomocą kwestionariuszy (FFQ). Kwestionariusze zawierały pytania na temat demografii, historii występowania raka piersi w rodzinie, poziomu aktywności fizycznej, spożycia alkoholu, stosowania hormonów i innych leków, badań przesiewowych raka piersi oraz historii reprodukcyjnej i ginekologicznej badanych kobiet.
Podczas obserwacji zanotowano 1057 nowych przypadków raka piersi. Brak było jednoznacznych dowodów na to, że produkty sojowe mają wpływ na ryzyko zachorowania na raka piersi. Niemniej jednak stwierdzono, że większe spożycie kalorii i mleka krowiego prowadzi do podwyższenia ryzyka raka piersi, niezależnie od spożycia soi. Fraser zwraca uwagę, że wyniki wskazują na niewielkie różnice w spożyciu mleka pełnotłustego i chudego, natomiast nie odnotowano żadnych związków między serem i jogurtem a ryzykiem zachorowania.
Dr Fraser zauważa: „Niemniej jednak, produkty mleczne, zwłaszcza mleko, były związane z wyższym ryzykiem. Dane sugerują wyraźne zmniejszenie ryzyka przy zastąpieniu mleka krowiego mlekiem sojowym. To otwiera możliwość, że alternatywne napoje mogą być lepszym wyborem”.
Badania dotyczące wpływu nabiału na zdrowie kobiety są zgodne z najnowszym raportem AHS-2, który sugeruje, że weganizm prowadzi do niższego ryzyka zachorowania na raka piersi w porównaniu z dietą opartą na produktach odzwierzęcych.