Talk, który jest powszechnym składnikiem stosowanym w wielu produktach do pielęgnacji ciała, został niedawno sklasyfikowany jako „potencjalnie rakotwórczy” dla ludzi. To ostrzeżenie zostało wydane 5 lipca przez Agencję Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. walki z rakiem. Wyniki badań sugerują, że ten składnik może prowadzić do rozwoju raka jajnika, jednak nie wszystko zgodne są z tym przekazem.
Portal Poradnik Zdrowia informuje, że Agencja WHO ds. nowotworów uznała talk za potencjalnie rakotwórczy, opierając się na wielu badaniach naukowych. Z tych badań wynikało, że u kobiet stosujących produkty z dodatkiem talku do pielęgnacji genitaliów, zapadalność na raka jajnika była wyższa. Ciekawym aspektem jest fakt, że te produkty mogły być zanieczyszczone azbestem, co mogło przyczynić się do wzrostu zachorowalności.
Na drugiej stronie debaty Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem podaje wyniki badań przeprowadzanych na szczurach. Te badania wskazują również na możliwe powiązanie między stosowaniem talku a rozwojem raka jajnika. Zauważono także, że u ludzi mogłoby istnieć zależność między obecnością komórek nowotworowych a stosowaniem tego składnika.
Jednak nie wszyscy są zgodni z tym stanowiskiem, jak podaje Poradnik Zdrowia. Według naukowego portalu The Lancet Oncology, nie jest jasne, jaki mechanizm odpowiada za szkodliwe działanie talku. Również statystyk Open University, Kevin McConway, publicznie wyraził swoje niezgadzanie się ze stanowiskiem WHO, twierdząc, że nie określono, kiedy dokładnie talk staje się zagrożeniem dla zdrowia. Bez ustalenia konkretnej przyczyny, jednoznaczne potwierdzenie związku między talkiem a rakiem jajnika jest niemożliwe.
Talk jest popularny w produkcji kosmetyków ze względu na jego właściwości zmiękczające i absorpcyjne. Ułatwia nakładanie produktów i zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się wilgoci. Jest jednak możliwe, że może być zanieczyszczony azbestem. Można go znaleźć w wielu produktach kosmetycznych, takich jak antyperspiranty, balsamy do ciała, cienie do powiek, samoopalacze, a także w kosmetykach dla niemowląt służących do zapobiegania odparzeniom i produktach do higieny intymnej dla dorosłych.