Osobowość ambiwertyczna jest często postrzegana jako najbardziej emocjonalnie zrównoważona, a jednocześnie jest to typ osobowości, który niestety jest często odbierany jako nieautentyczny i niekonsekwentny. Czym charakteryzuje się ambiwertyk? Które cechy go wyróżniają i z jakimi osobami najłatwiej mu nawiązać bliskie relacje? Zapraszamy do lektury dalszej części artykułu.

Psychologia jest nauką dynamiczną i stale rozwijającą się. Wiele hipotez sformułowanych lata temu musiało być później poddanych rewizji. Podobnie stało się z klasycznym podziałem na typy osobowości, który okazał się nie wystarczająco precyzyjny, aby precyzyjnie sklasyfikować miliardy ludzi do jedynie dwóch grup. Dlatego pojawiło się trzecie określenie – ambiwertyk. Jaki jest jego charakter?

Osobowość można opisać jako zestaw cech, które są stałe lub ewoluują bardzo powoli. Typem osobowości natomiast nazywamy pewne powtarzalne wzorce zachowań, które można przypisać do dużej grupy ludzi. Dwa podstawowe typy – introwertyk i ekstrawertyk – zostały wprowadzone do nauki psychologicznej przez Carla Junga w 1921 roku. Z czasem jednak okazało się, że są niewystarczające do opisania wszystkich możliwych kombinacji cech osobowości, które można zaobserwować u ludzi. W odpowiedzi na to zdefiniowano trzecią grupę – ambiwertyków.

Ambiwertyk – definicja

Introwertyzm i ekstrawertyzm były przez długi czas postrzegane jako ekstremalne typy osobowości. Stąd też pojawił się nowy typ osobowości, który zawierał cechy z obu skrajności. Pojęcie ambiwertyka zaproponował psycholog Hans Eysenck, który rozwijał teorie Junga. Ambiwertyk to uniwersalny typ osobowości, który charakteryzuje się dużą elastycznością. Może czuć potrzebę spędzenia wieczoru z przyjaciółmi na mieście, ale równie dobrze może cieszyć się samotnym oglądaniem ulubionego serialu.

Aby kwalifikować kogoś jako ambiwertyka, należy wziąć pod uwagę trzy główne aspekty. Po pierwsze, taka osoba nie identyfikuje się ani jako introwertyk, ani jako ekstrawertyk. Czasami czuje się pewna siebie w sytuacjach społecznych, ale są też takie momenty, kiedy zamknie się w sobie i nie jest w stanie racjonalnie myśleć. Osoba o takim usposobieniu lubi spędzać czas samotnie, ale czasem potrzebuje towarzystwa. Nie wykazuje skrajnych zachowań.

Psycholodzy uważają ludzi z takim zestawem cech za najbardziej stabilne emocjonalnie. Ambiwertyk potrafi równie dobrze mówić, jak i słuchać. Ma zdolności przywódcze, ale również potrafi wykonywać polecenia. Bez problemu dopasowuje się do otoczenia i towarzystwa. Niestety, osoby o takim usposobieniu często postrzegane są jako fałszywe i zmienne ze względu na ich łatwość dostosowywania się do różnorodnych sytuacji.

Ambiwertyk — z kim stworzy udany związek?

Ambiwertycy mają łatwiejsze zadanie szukając partnera. Dobrze dogadują się zarówno z introwertykami i ekstrawertykami, jak i z innymi osobami o pośrednim zestawie cech. Jeśli spotkasz na swojej drodze ambiwertyka, możesz mieć solidne podstawy do stworzenia udanego związku. Oczywiście, sukces związku zależy od wielu czynników, a odpowiednie dopasowanie temperamentów partnerów to tylko jeden z nich.

Ambiwertyzm – jak go rozpoznać?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czy posiadasz cechy ambiwertyka, odpowiedz sobie na kilka prostych pytań: Jak szybko ufasz innym ludziom? Jak czujesz się, gdy jesteś sam? Jakie są twoje zachowania w grupie ludzi? Wolisz pracować w zespole czy pracować samodzielnie, w zaciszu domowym? Jaki jest twój ulubiony sposób spędzania wolnego czasu? Jeśli nie ufasz ludziom, czujesz się najlepiej będąc sam i preferujesz pracę samodzielną, najprawdopodobniej jesteś introwertykiem. Jeśli przeciwnie – oddajesz zaufanie ludziom, źle czujesz się sam i jesteś duszą towarzystwa – najprawdopodobniej jesteś ekstrawertykiem.
Jeśli jednak dobrze czujesz się w każdej sytuacji, prawdopodobnie jesteś ambiwertykiem.