Dieta niebieskich stref, choć brzmi jak poezja, to w rzeczywistości koncepcja prosta, ale przynosząca wiele korzyści zdrowotnych. Pochodzi ona z obserwacji regionów na świecie, gdzie ludzie żyją dłużej i są zdrowsi, co prawdopodobnie wynika z ich lepszego odżywiania. Aby osiągnąć podobne efekty, warto wzorować się na ich diecie.
Z badań przeprowadzonych w Danii wynika, że długość życia zależy jedynie w 20% od predyspozycji genetycznych, podczas gdy aż 80% wpływu mają styl życia i sposób odżywiania. Wykorzystując te odkrycia, Dan Buettner, twórca idei niebieskich stref, postanowił sprawdzić, jakie są sekrety długowieczności mieszkańców tych obszarów. Dzięki współpracy z „National Geographic” oraz międzynarodowymi demografami udało mu się wyznaczyć pięć terenów o najdłuższej średniej długości życia. Są to: Ikaria w Grecji, Okinawa w Japonii, Sardynia we Włoszech, Loma Linda w Kalifornii (gdzie mieszka społeczność Adwentystów Dnia Siódmego) oraz Nicoya w Kostaryce.
Na podstawie przeprowadzonej meta-analizy zespół Buettnera stwierdził, że dietą charakteryzującą mieszkańców tych pięciu niebieskich stref jest praktyczne unikanie mięsa. Ich jadłospis oparty jest w 95-100% na produktach pochodzenia roślinnego, a głównym źródłem białka są warzywa strączkowe – tanie, pożywne i niezawierające tłuszczów nasyconych. Dominują w nim również węglowodany, na które składają się pełnoziarniste chleby na zakwasie.
Buettner szczególnie poleca także produkty z owsa i jęczmienia, warzywa (zwłaszcza zielone, liściaste), świeże owoce, orzechy, małe porcje mięsa (dwa razy w tygodniu po 80-90 g), ryby (szczególnie sardynki i anchois), jajka (do trzech na tydzień), sery i jogurty z mleka owczego i koziego, oraz oliwę z oliwek.
Ważnym elementem diety niebieskich stref jest też unikanie przejadania się. Buettner podkreśla regułę stosowaną przez mieszkańców Okinawy, którzy kończą jeść, gdy osiągną 80% uczucia sytości. Stulatkowie z niebieskich stref omijają też mięso, nabiał z mleka krowiego, przetworzoną żywność, słodycze i słodzone napoje. Ciekawostką jest fakt, że dozwolone jest tam spożywanie alkoholu, w tym przypadku wina – nawet do dwóch kieliszków dziennie.
W ocenie Buettnera, oprócz diety, o długowieczności mieszkańców niebieskich stref decyduje również codzienna aktywność fizyczna, bogate życie rodzinne i towarzyskie, umiejętność relaksu oraz posiadanie celu w życiu.