Nadciśnienie tętnicze to niebezpieczne choroby układu sercowo-naczyniowego, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak udar mózgu czy zawał serca. Prognozy wskazują, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat liczba osób cierpiących na nadciśnienie na świecie wzrośnie do 1,5 miliarda. Na szczęście, odpowiednio skomponowana dieta może skutecznie pomagać w zapobieganiu nadciśnieniu oraz łagodzić jego objawy. W tym artykule dowiesz się, jakie są podstawowe zasady diety dla osób z nadciśnieniem oraz jakie składniki odgrywają kluczową rolę w jej skomponowaniu.

Dieta dla osób z nadciśnieniem nie jest skomplikowana. Klucz do jej sukcesu leży w spożywaniu produktów bogatych w potas, wapń, magnez, błonnik pokarmowy, kwasy tłuszczowe omega-3 i przeciwutleniacze, a jednocześnie ograniczenie spożycia soli. Najlepszym źródłem wymienionych składników są świeże warzywa i owoce – rekomendowane jest spożywanie pięciu porcji tych produktów dziennie. Dieta na nadciśnienie powinna zawierać również produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu (2-3 porcje dziennie) oraz chude mięso i tłuste ryby morskie.

Potas to jeden z najważniejszych składników mineralnych, który wpływa na regulację ciśnienia tętniczego krwi. Badania naukowe potwierdziły, że suplementacja potasem prowadzi do istotnego obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Potas przyczynia się do rozszerzania naczyń krwionośnych, co prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi krążącej w naczyniach. Warto zaznaczyć, że osoby z niższym poziomem potasu w organizmie często mają wyższe ciśnienie tętnicze krwi.

Podobny wpływ na utrzymanie właściwego ciśnienia tętniczego krwi ma magnez. Magnez poprawia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, co przekłada się na obniżenie ciśnienia krwi. Głównym źródłem magnezu w diecie są pełnoziarniste produkty zbożowe, ale znajdziemy go również w orzechach, roślinach strączkowych i niektórych nasionach. Dobrym źródłem magnezu mogą być również niektóre wody mineralne, jak np. „Muszynianka Plus”.

Wśród składników mineralnych wpływających na regulację ciśnienia tętniczego krwi znaleźć można również wapń. Wysoka podaż wapnia zmniejsza ryzyko nadciśnienia tętniczego o 11%. Można go znaleźć m.in. w produktach mlecznych, niektórych warzywach i orzechach.