Zgodnie z najnowszymi badaniami, spożywanie octu jabłkowego ma znaczny wpływ na proces redukcji masy ciała. Zwolennicy tego naturalnego środka twierdzą, że regularne picie niewielkiej ilości octu, na przykład jednej łyżeczki przed śniadaniem, może przynieść zauważalne efekty już po kilku tygodniach.

Dawno wiadomo, że ocet jabłkowy ma zdolność do wspierania odchudzania. Niemniej jednak, jest to metoda, która powinna być stosowana jako dodatek do zdrowej diety, bogatej w wartościowe składniki oraz aktywnego trybu życia, a nie jako jedyne narzędzie służące do utraty nadmiernych kilogramów.

Właśnie pojawiło się nowe badanie potwierdzające te przypuszczenia. W badaniu poddano analizie skutki spożywania różnych ilości octu jabłkowego przez osoby cierpiące na nadwagę lub otyłość. Wyniki badań zostały opublikowane w renomowanym czasopiśmie BMJ Nutrition, Prevention & Health.

Główny badacz studium, dr Rony Abou-Khalil z Uniwersytetu Świętego Ducha w Kasliku w Libanie, potwierdził, że spożywanie octu jabłkowego może przynieść korzyści w poprawie parametrów metabolicznych związanych z otyłością i zaburzeniami metabolicznymi u osób z nadwagą.

Badanie objęło 120 młodych osób w wieku od 12 do 25 lat, z których każda miała problem z nadwagą lub otyłością, a ich wskaźnik BMI wynosił od 27 do 34. W badaniu wzięło udział 46 mężczyzn i 74 kobiety. Uczestników podzielono na cztery grupy. Przez okres 12 tygodni, trzy z tych grup spożywały przed śniadaniem odpowiednio 5, 10 lub 15 ml 5-procentowego octu jabłkowego, natomiast dla czwartej grupy podawano placebo. Wszyscy badani stosowali w tym czasie normalną dietę i utrzymywali podobny poziom aktywności fizycznej.