Po raz kolejny, dieta śródziemnomorska zdobyła tytuł najzdrowszej diety w zestawieniu utworzonym na 2024 rok. Ciekawe jest jednak, które inne diety zyskały uznanie specjalistów i znalazły się w czołówce rankingu?

Ranking najlepszych diet na rok 2024 powstał za sprawą amerykańskiego serwisu U.S. News & World Report. Przy jego tworzeniu, korzystano z ekspertyz 43 specjalistów z dziedzin takich jak żywienie, otyłość, cukrzyca, choroby serca oraz psychodietetyka. Zbadano aż 30 różnych diet, oceniając je pod kątem 11 kategorii, m.in. skuteczności popartej dowodami naukowymi, wartości odżywczej, potencjalnych zagrożeń i korzyści dla zdrowia czy też długotrwałej stabilności. Analizowano również mocne i słabe strony każdej diety oraz cele, jakie sobie stawiają i skuteczność ich realizacji.

Po raz pierwszy, najwyższą notę (85,1%) zdobyła dieta śródziemnomorska. To sposób odżywiania rekomendowany dla każdego, ale szczególnie korzystny dla utrzymania serca w dobrej kondycji, diabetyków i osób dbających o zdrowie kości i stawów. Dieta ta inspirowana jest kuchnią nie tylko Grecji, Francji i Włoch, ale również Chorwacji, Turcji, Hiszpanii czy Maroka. Skupia się na produktach roślinnych: pełnych ziarnach, fasolach, orzechach oraz tłuszczach nienasyconych z oliwy z oliwek pierwszego tłoczenia. Menu uzupełniają chudy drób oraz ryby i owoce morza.

Dieta śródziemnomorska koncentruje się na jakości całego jadłospisu, a nie na pojedynczych składnikach odżywczych lub grupach produktów. Badania wykazały, że pomaga zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych, w tym chorób serca i cukrzycy typu 2. Promuje długowieczność i poprawia jakość życia. Mimo że dieta ta ma wiele odmian (w zależności od kraju), to łączą ją te same zasady: bogactwo składników odżywczych w owocach, warzywach, pełnych ziarnach zbóż, orzechach, nasionach i zdrowych tłuszczach. Tym samym ogranicza miejsce na nasycone tłuszcze, dodatkowy cukier i sól.

Na drugim miejscu uplasowała się dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension). Jest to elastyczny, zrównoważony i sercowo-zdrowy plan żywieniowy, promowany przez amerykański Narodowy Instytut Serca, Płuc i Krwi. Ma na celu zatrzymanie lub zapobieganie nadciśnieniu. W rankingu zdobyła 75,4%. Skupia się na zwiększeniu spożycia błonnika i minerałów zdrowych dla serca, takich jak wapń, potas i magnez. Główne składniki diety to owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, chude mięso, ryby, fasola, orzechy. Zaleca ograniczenie lub eliminację z diety żywności zawierającej dodatkowy cukier i wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych.

Ostatnia na podium jest dieta MIND (Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay), która jest fuzją dwóch powyższych diet. Jej istotą jest poprawa kondycji mózgu oraz zapobieganie chorobom neurodegeneracyjnym i spowalnianie ich rozwoju. W tym zestawieniu uzyskała wynik 60,7%.