Płukanie gardła, jak również jamy ustnej, uznawane jest za jedną z najstarszych, a zarazem naturalnych metod leczenia. Pomimo że nasze wewnętrzne błony śluzowe posiadają zdolność ochrony przed patogenami, nierzadko zdarza się sytuacja, kiedy wsparcie z zewnątrz okazuje się nieocenione. Sprawdź jak bezpiecznie przeprowadzać płukanie gardła, używając do tego celu odpowiednich substancji!
Ból gardła stanowi często spotykany problem, który niesie ze sobą wiele dyskomfortu. Wbrew powszechnemu przekonaniu, rzadko zmusza do stosowania antybiotyków. Zamiast sięgać po tabletki przeciwbólowe, które są zbyt często nadużywane, lub pastylki do ssania obfitujące w cukier lub szkodliwe dla zdrowia słodziki, warto rozważyć użycie naturalnych płukanek.
Jeżeli zastanawiasz się, czym jest płukanie gardła – oto definicja. Proces ten polega na nabraniu cieczy do ust i sterowaniu jej ruchem za pomocą wydychanego powietrza, wszystko to bez połykania. Zabieg ten trwa zazwyczaj kilkanaście sekund i kończy się wypluciem płynu. Aby skutecznie oczyścić gardło, konieczne jest odchylenie głowy do tyłu. Zwracając „gy” zabezpieczamy się przed połknięciem lub zakrztuszeniem, gdyż dźwięk ten powoduje zamknięcie strun głosowych. Dzięki temu płyn nie przechodzi dalej niż do krtani.
Głównym celem płukania gardła i jamy ustnej jest mechaniczne usunięcie zbierającej się tam flegmy, która jest charakterystyczna dla wielu infekcji dróg oddechowych. Wydzielina spływa zwykle z nosa tylną ścianą gardła, co prowadzi do podrażnień, a następnie stanów zapalnych. Te ostatnie mogą objawiać się bólem, drapaniem, chrypką, zaczerwienieniem, obrzękiem, a nawet częściową utratą głosu, jeśli infekcja dotknie strun głosowych. W szczególnych przypadkach może dojść do powstania ropnych nalotów na gardle i migdałkach!
Na koniec warto wspomnieć, że różne płukanki mogą wpływać korzystnie na nasze wewnętrzne pH, które z kolei wpływa na biologiczną równowagę mikroflory naturalnie występującej na błonie śluzowej. Przy odpowiednim poziomie kwasowości, dobre bakterie mają większą szansę na utrzymanie równowagi z patogenami chorobotwórczymi.