Olej amarantusowy to roślinny płyn o niepowtarzalnych własnościach, który znajduje swoje zastosowanie zarówno w diecie, jak i pielęgnacji skóry. Mimo że jest dość drogi i trudno dostępny, zyskuje na popularności jako dodatek do potraw, element kosmetyków oraz składnik leków. Odkryj możliwości wykorzystania oleju amarantusowego w domowej kuchni i pielęgnacji ciała.
Amarantus, znany również jako szarłat, to roślina pochodząca z Ameryki Południowej. W epoce azteckiej była równie ceniona jak kukurydza. Niemniej, wpływ Hiszpanów na ten kontynent doprowadził do zmniejszenia produkcji tego cennego pseudozboża. Jednak od dwóch ostatnich dekad obserwuje się znowu wzrost liczby jego zwolenników na całym świecie. Nasiona amarantusa, które kwitną w przepiękny sposób, mogą być spożywane jako kasza, ale są one także surowcem do wytwarzania mąki oraz oleju.
Widoczne są ponad 70 gatunków amarantusa na świecie. Olej uzyskuje się z dwóch gatunków tej rośliny: szarłatu zwisłego (A. cruentus) i szarłatu koni (A. hypochondriacus). Uprawia się je nie tylko w Ameryce Południowej, ale również w Afryce, USA, Chinach, Indiach i Rosji. Proces produkcyjny stale jest udoskonalany ze względu na niską wydajność – nasiona zawierają jedynie 5-8% tłuszczu.
Tradycyjna metoda wytwarzania oleju polega na tłoczeniu nasion szarłata na zimno specjalnymi prasami. W dzisiejszych czasach coraz częściej stosuje się jednak abrazję nasion, które następnie mieszają się z heksanem lub dwutlenkiem węgla działającymi jako rozpuszczalniki. Wynikowy olej uzyskiwany za pomocą ekstrakcji chemicznej najczęściej jest rafinowany i wybielany, dając produkt o intensywnym żółtym kolorze, przypominającym olej kukurydziany. Sposób ekstrakcji może wpływać na skład końcowego produktu.
Olej amarantusowy pochodzi z niezmodyfikowanych genetycznie źródeł i jest wolny od konserwantów. Jest organiczny i wegański. Zachowuje płynną konsystencję nawet w niskich temperaturach, jednocześnie pozostając stabilny przy wysokich. Jest bogaty w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, przede wszystkim kwas linolowy (46-50% zawartość), należący do grupy omega 6, oraz kwas oleinowy (około 28%), z grupy omega 9, a także kwas palmitynowy (około 21%). Zawiera również mniejsze ilości kwasu stearynowego i alfa-linolenowego, który jest wartościowym dla zdrowia kwasem z grupy omega 3.
Olej z nasion amarantusa zawdzięcza swoją popularność głównie dużej zawartości skwalenu, będącego najlepszym roślinnym źródłem tego związku (około 4-7%). Skwalen jest substancją z rodziny terpenów, które występują najczęściej w oleju z wątroby rekina i wieloryba. Dlatego olej amarantusowy jest nieoceniony dla wegan.
W oleju amarantusowym znajdują się również fitosterole, których ilość znacznie przewyższa inne oleje roślinne, takie jak olej kokosowy, sezamowy czy lniany. Ponadto zawiera wiele tokotrienoli i tokoferoli – pochodnych witaminy E o działaniu antyoksydacyjnym. Z innych przeciwutleniaczy w oleju amarantusowym można znaleźć karotenoidy, takie jak luteina i zeaksantyna.