Chociaż wiele osób stara się ograniczyć spożywanie słodkości, są dni, kiedy życzylibyśmy sobie zacząć dzień od czekoladowych płatków śniadaniowych i zakończyć go tabliczką mlecznej czekolady. Niewątpliwie, niektóre kobiety doświadczają tych intensywnych pragnień słodkości w specyficznych dniach miesiąca.

Znawcy tematu wskazują, że wzmożony apetyt na słodycze pojawia się często podczas drugiej fazy cyklu miesiączkowego, tak zwanej przedmiesiączkowej. W tym czasie kobiety wydają się być bardziej skłonne do sięgania po czekoladki czy inne słodkie pokusy.

Specjaliści w dziedzinie zdrowia kobiet wyjaśniają, że przyczyną tych zachowań mogą być zaburzenia hormonalne powiązane z cyklem płciowym kobiety. W pierwszej fazie cyklu miesiączkowego obserwuje się wzrost poziomu estrogenów, natomiast w drugiej, następuje ciągłe zwiększanie poziomu progesteronu. Kiedy organizm nie produkuje wystarczającej ilości progesteronu, równowaga hormonalna zostaje zaburzona. To właśnie te nieprzyjemne objawy, takie jak napięcie w piersiach, bóle brzucha i poddenerwowanie, mogą być powiązane ze zwiększonym apetytem na słodycze.