Dzięki Narodowemu Funduszowi Zdrowia, osoby poszukujące rad dotyczących zdrowego odżywiania, mają szansę otrzymać je bezpłatnie i nie czekając w kolejce. Wypracowany przez specjalistów NFZ serwis „Diety NFZ” (diety.nfz.gov.pl) dostarcza cenne wskazówki żywieniowe, receptury opracowane przez dietetyków oraz narzędzia do obliczania wskaźników BMI, CPM i PPM.

Serwis internetowy Diety NFZ, zapewniający darmowe usługi, jest już wykorzystywany przez niemal 900.000 osób. W ramach portalu, użytkownicy mają możliwość znalezienia aż 15 gotowych planów żywieniowych opierających się na popularnej diecie DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension). Wśród nich znajdują się takie propozycje jak: „classic”, „nadwaga i otyłość”, „wege”, „cukrzyca”, „Hashimoto”, „depresja”, „zaparcia”, „nadciśnienie”, „senior”, „rodzina”, „PCOS”, „osteoporoza”, „dna moczanowa” oraz plan dla osób z kamicą żółciową.

Każdy, kto pragnie, może pobrać za darmo trzydniowy plan żywieniowy. Jest też możliwość skonfigurowania własnego, czterotygodniowego planu, dostosowanego do potrzeb całej rodziny. Aby skorzystać z tej opcji, wystarczy założyć bezpłatne konto na portalu, a następnie skorzystać z dostępnego kalkulatora do obliczenia wskaźnika BMI oraz zapotrzebowania kalorycznego. Po wprowadzeniu danych o domownikach, których dieta ma być uwzględniona w planie, można wybrać typ diety, określić ilość posiłków na dzień oraz dokonać ewentualnych wykluczeń z diety (np. produktów zawierających laktozę).

Przygotowany w ten sposób plan obejmuje nie tylko przepisy kulinarne z fotografiami, ale także informacje o wartościach kalorycznych poszczególnych posiłków, ilości białka, tłuszczów i węglowodanów oraz o procentowym podziale porcji między osobami, dla których jest on przeznaczony. Uwzględniony jest również czas potrzebny na przygotowanie każdego posiłku. Istnieje również możliwość pobrania przepisów w formacie PDF oraz wygenerowania listy zakupów.