Podczas gdy wielu z nas szuka naturalnych surogatów dla kawy, które pobudzą do działania i dostarczą dodatkowej energii, odnajduje się w herbacie jogina. Ta stara indyjska herbata zdobyła międzynarodową sławę dopiero w ostatnim stuleciu. Istnieje wiele powodów dla których herbata ta jest doceniana – nie tylko z powodzeniem zastępuje kawę, ale także działa jak tonik ożywczy, wzmacniający i rozgrzewający. Co więcej, łagodzi napięcie nerwowe i asystuje w relaksie po dniu pełnym stresu.
Początki herbaty jogina są związane z Indiami. Nazwa napoju wywodzi się od imienia indyjskiego nauczyciela hatha joga z XX wieku, Yogiego Bhajana, którego prawdziwe imię brzmiało Harbhajan Singh Puri. Chociaż nie był on twórcą tej herbaty, to przyczynił się do jej popularyzacji na całym świecie, podając ją swoim uczniom po sesjach jogi.
Przepis na tę herbate jest popularny w Indiach od setek lat i jest mocno zakorzeniony w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej. Ten aromatyczny napój o korzennym smaku i rozgrzewających właściwościach był ulubionym wyborem starożytnych indyjskich władców. Dopiero jednak w XX wieku, dzięki staraniom Yogi Bhajana, zyskał popularność na arenie międzynarodowej, a obecnie zdobywa coraz większe uznanie nie tylko wśród praktyków jogi.
Herbata jogina to pikantny napój o właściwościach rozgrzewających – idealny do picia podczas zimnych, zimowych wieczorów. Wyróżnia się swoim wspaniałym smakiem, aromatem oraz wieloma korzyściami zdrowotnymi. Intensywny, piękny zapach oraz orzeźwiający, lekko korzenny smak są wynikiem dodania aromatycznych przypraw do herbaty.
Zestaw przypraw używanych do produkcji herbaty jogina ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i rozgrzewające – jest to idealny wybór na jesień i zimę, gdy ryzyko infekcji jest wysokie. Herbata ta ma również pozytywny wpływ na układ trawienny – wspiera go, przyspiesza metabolizm i pomaga redukować tkankę tłuszczową. Jest to doskonała opcja dla osób dążących do utraty wagi. Dodatkowo, zwalcza stany zapalne w organizmie, oczyszcza go z toksyn, wspomaga regenerację i opóźnia procesy starzenia.