Popularność spożywania octu jabłkowego w kontekście procesu odchudzania rośnie. Wielu ludzi jest przekonanych, że jeden łyżka lub łyżeczka octu jabłkowego na czczo przed porannym posiłkiem może przynosić zauważalne efekty już po kilku tygodniach regularnego stosowania.

Długotrwale utrzymujące się przekonanie o pozytywnym wpływie spożywania octu jabłkowego na redukcję masy ciała wymaga jednak zaznaczenia, że takie działanie powinno być traktowane jako dodatek do zdrowego stylu życia. To oznacza, że należy prowadzić zrównoważony sposób odżywiania, bogaty w wartościowe składniki odżywcze i być aktywnym fizycznie. Octu jabłkowego nie powinno się traktować jako jedynego sposobu na pozbycie się nadmiernych kilogramów.

Nowo opublikowane badanie w BMJ Nutrition, Prevention & Health potwierdza korzystny wpływ octu jabłkowego na proces odchudzania. Główne założenie badania polegało na zrozumieniu, jak różne ilości octu jabłkowego mogą wpłynąć na osoby borykające się z problemem nadwagi lub otyłości. Dr Rony Abou-Khalil ze Świętego Ducha Uniwersytetu w Kasliku w Libanie, który był głównym badaczem, twierdził, że wyniki badania wskazują na to, że ocet jabłkowy może przynosić korzyści w ulepszaniu parametrów metabolicznych związanych z otyłością i zaburzeniami metabolicznymi. Podkreślił również, że ocet jabłkowy może być obiecującym suplementem przeciwdziałającym otyłości, który nie powoduje skutków ubocznych.

Badanie obejmowało 120 młodych ludzi w wieku od 12 do 25 lat, w tym 46 mężczyzn i 74 kobiety. Wszystkim uczestnikom badania diagnostykowano nadwagę lub otyłość, z indeksem masy ciała (BMI) pomiędzy 27 a 34. Podzielono ich na cztery grupy badawcze i przez 12 tygodni eksperymentowano z różnymi dawkami octu jabłkowego. Pierwsze trzy grupy spożywały na czczo przed śniadaniem różne ilości 5-procentowego octu jabłkowego – odpowiednio 5, 10 lub 15 ml. Ostatnia grupa otrzymywała placebo. Wszystkim uczestnikom zalecano stosowanie „normalnej diety” i utrzymanie podobnego poziomu aktywności fizycznej podczas trwania badania.