Poczucie szczęścia człowieka jest wynikiem wielu składników – elementów zewnętrznych i wewnętrznych. Choć mamy ograniczoną kontrolę nad tymi pierwszymi, to te drugie są wyłącznie w naszych rękach. Osoby, które dostrzegają siebie jako niezadowolone ze swojego życia, często nałogowo powtarzają pewne błędy, które negatywnie wpływają na ich ogólny stan emocjonalny.
Wiele czynników wpływa na nasze odczucie szczęścia: zdrowie zarówno psychiczne jak i fizyczne, relacje społeczne, stabilność finansowa, poczucie spełnienia i samozadowolenia itd. Dla każdego z nas definicja szczęścia jest inna i jest ona wynikiem wielu elementów, które razem tworzą nasze poczucie komfortu psychicznego.
Nad zewnętrznymi okolicznościami i przypadkowymi wydarzeniami, które mogą nam przysparzać stresu i obniżać nastrój, mamy limitowany wpływ. Nasze wewnętrzne samopoczucie jednak w dużej mierze zależy od nas samych. Nasze postawy, nawyki myślowe i zachowania mają znaczący wpływ na to, jak sami oceniamy swoje życie. Dowiedz się, jakie to błędne nawyki i unikaj ich, aby poprawić swoje samopoczucie.
Wzruszanie ramionami na opinie innych
Kiedy pozwalamy innym komentować nasze życie, popełniamy fundamentalny błąd, który niemal każdy z nas kiedyś zrobił. Słuchanie plotek, krytyk czy złośliwych uwag może nas niepotrzebnie obciążać przez wiele dni, a czasem nawet przez całe życie. Zanim więc pozwolimy sobie przejąć na serio czyjąś opinię o nas, powinniśmy zadać sobie pytanie: czy ta osoba jest dla nas ważna? Czy jej opinia ma realny wpływ na moje życie? Troszczmy się jedynie o opinie tych osób, które są dla nas naprawdę istotne.
Unikanie dążenia do perfekcji we wszystkim co robimy
Pogoń za niewykonalnym ideałem nie przynosi dobrego samopoczucia. Idealny pracownik, partner, rodzic, przyjaciel – chęć bycia doskonałym we wszystkim prowadzi do frustracji i niezadowolenia. Życie w dynamicznym tempie wymaga od nas ciągłego podejmowania decyzji gdzie chcemy skupić naszą energię i czas. Nie jest możliwe bycie idealnym we wszystkim, dlatego warto pamiętać, że lepiej jest być wystarczająco dobrym i przy tym zadowolonym, niż dążącym do perfekcji, ale nieszczęśliwym.
Skupianie się na pozytywach zamiast na negatywach
Zła pogoda, stres w pracy, rosnące rachunki, awaria samochodu – powodów do narzekania nie brakuje. Różnica między nieszczęśliwymi osobami a tymi, które cieszą się życiem, polega na tym, że ci pierwsi skupiają się zbytnio na tym co idzie źle. Ich szklanka zawsze wydaje się być do połowy pusta, przez co przegapiają pozytywne strony swojego życia.
Nie porównywanie się do innych
Nieszczęśliwi ludzie zazwyczaj zauważają, że ktoś ma lepszy samochód, atrakcyjniejszą pracę, większy dom czy bardziej luksusowe wakacje. Powoduje to u nich poczucie bycia gorszym, mniej wartościowym i oddalonym od „sukcesu”. Skupianie się na tym czego nam brakuje zamiast na tym co mamy to błędny nawyk myślowy, który często towarzyszy osobom nieszczęśliwym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dążyć do poprawy swojego standardu życia, jednak marnowanie energii na zazdrość na rzecz innych na pewno nie sprawi, że poczujemy się lepiej.
Zapomnij o przeszłości i nie martw się przyszłością
Przypominanie sobie o błędach z przeszłości czy rozpamiętywanie sytuacji, w których byliśmy źle traktowani to zła strategia na osiągnięcie szczęścia. Podobnie jest z nadmiernym zamartwianiem się o przyszłość i uzależnianiem własnego samopoczucia od tego, co przyniesie nam jutro np. zmiana pracy, podwyżka, nowy dom, wymarzone wakacje. Życie toczy się tu i teraz, dlatego warto cieszyć się tym co mamy w danej chwili.