Jeśli konsumujemy duże porcje jedzenia w godzinach wieczornych, z pewnością zaobserwujemy negatywne skutki dla naszego procesu odchudzania. W tych godzinach nasz metabolizm zaczyna zwalniać, a ciało jest bardziej skoncentrowane na efektywnym przyswajaniu i gromadzeniu składników odżywczych, w tym tłuszczów. Ten stan, połączony z mniejszą aktywnością fizyczną niż podczas dnia, może prowadzić do przyrostu masy ciała.

Podczas porannych godzin i w ciągu dnia, nasze ciało jest sterowane przez tę część układu nerwowego, która motywuje nas do bycia aktywnymi, pracowitymi i zdobywać pokarm. Kierowanie tym procesem jest wspomagane przez hormony, takie jak adrenalina, noradrenalina, kortyzol, hormony tarczycy, insulina, glukagon i inne.

Gdy jesteśmy aktywni i czujni, nasza temperatura ciała wzrasta, przepływ krwi do mięśni szkieletowych się zwiększa, ciśnienie krwi rośnie i staje się intensywna stymulacja ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Jednocześnie dochodzi do zwiększenia dostępności glukozy poprzez rozpad glikogenu w wątrobie i trójglicerydów w tkance tłuszczowej. Z drugiej strony, przepływ krwi do narządów układu pokarmowego jest zmniejszony, co prowadzi do większej zdolności do aktywności fizycznej, ale mniejszej zdolności do magazynowania składników pokarmowych.

Z biegiem dnia, nasz metabolizm stopniowo zwalnia, a ciało zaczyna się szykować do odpoczynku nocnego. W odróżnieniu od pobudzenia w godzinach porannych, wieczorem wzrasta rola układu przywspółczulnego oraz hormonów zwiększających przepływ krwi do układu pokarmowego. Skutkiem tego jest m.in. zwiększone przyswajanie pokarmów, wzrost apetytu, gromadzenie tłuszczów w tkance podskórnej oraz synteza glikogenu w wątrobie.

Podczas snu obniża się ciśnienie krwi, temperatura ciała maleje i metabolizm zwalnia jeszcze bardziej, co skutkuje zmniejszonym zapotrzebowaniem na tlen i glukozę. Nasze oddychanie staje się wolniejsze i płytsze. Stały poziom glukozy we krwi jest utrzymywany przez odpowiednie poziomy wydzielania glukagonu, insuliny, kortyzolu i hormonu wzrostu. Ten ostatni bierze udział w przemianie węglowodanów, tłuszczów, składników mineralnych i jest odpowiedzialny za zwiększenie syntezy białek.

Największa produkcja hormonu wzrostu występuje w pierwszych godzinach snu, co jak sama nazwa wskazuje, prowadzi do zwiększonego wydzielania czynników wzrostowych organizmu. W przypadku kortyzolu, jego działanie pod koniec nocy i na początku dnia polega m.in. na zwiększeniu syntezy glikogenu w wątrobie, mobilizacji kwasów tłuszczowych z tkanki tłuszczowej i ich spalaniu, zapewnieniu prawidłowej pobudliwości mięśni i serca oraz stymulacji filtracji krwi w nerkach, co ma wpływ na eliminację nadmiaru wody z organizmu.