Według raportu „Wakacyjny stres Polaków 2023”, ponad połowę obywateli naszego kraju (54%) dosięga zapomnienie o wakacjach już parę dni po zakończeniu urlopu. Często wypełniona skrzynka poczty elektronicznej i długa lista zadań do wykonania w krótkim czasie to typowe post-wakacyjne scenariusze dla wielu pracowników. Dodając do tego nieskuteczny odpoczynek podczas wolnych dni, łatwo zrozumieć przyczyny występowania syndromu „post-holiday blues”, czyli znanego mniej formalnie jako pourlopowej chandry. Co kryje się za tym pojedynczym terminem i jak skutecznie temu zapobiec?

Syndrom „post-holiday blues”, określany też jako pourlopową chandrę, post-holiday spleen czy post-vacation syndrome, nie jest tożsamy z chorobą depresyjną, choć często można spotkać się z takim błędnym przekonaniem. Ten zespół objawia się głównie wyraźnym spadkiem energii, rozdrażnieniem, uczuciem smutku oraz problemami z koncentracją, a nawet dolegliwościami gastrycznymi. Występuje najczęściej przez 3 do 7 dni po powrocie z urlopu. Jak wskazuje Agata Brama, dietetyk i specjalista ds. wellbeingu Benefit Systems, pomimo że jest to stan naturalny i często ustępuje samoczynnie, warto jednak wspierać ten proces przejścia z powakacyjnej beztroski do codziennych obowiązków.

Mimo że pourlopową chandrę można łatwo lekceważyć, może ona negatywnie wpływać na nasze obowiązki. Długotrwałe uczucie rozdrażnienia po powrocie z urlopu może nam przeszkadzać w skutecznym wywiązywaniu się z codziennych zadań.

Agata Brama wraz z Piotrem Czyżewskim, innym ekspertem ds. wellbeingu z Benefit Systems, przygotowali 8 rad, które mogą pomóc w minimalizacji objawów post-holiday blues lub nawet całkowicie go uniknąć:

1. Warto zaplanować długość odpoczynku tak, aby urlop trwał co najmniej 3 tygodnie. Psychologowie podkreślają, że dopiero trzeci tydzień odpoczynku jest tym okresem, który daje prawdziwe uczucie regeneracji. Tymczasem, z badań CBOS wynika, że Polacy najchętniej wybierają tygodniowe wyjazdy.

2. Znaczenie ma także umiejętność uwzględnienia czasu na regenerację po powrocie z urlopu. Nawet skrócenie wyjazdu o jeden dzień może pomóc organizmowi przygotować się do powrotu do codziennego rytmu życia.

3. Kluczowe jest również zadbanie o to, aby wszystkie zadania zostały zakończone lub przekazane innym osobom przed wyjazdem na urlop. Dzięki temu łatwiej będzie nam przejść w tryb wakacyjny i cieszyć się pełnią odpoczynku.

4. Ważne jest, aby uporządkować swoje miejsce zamieszkania przed wyjazdem. Pozwoli to uniknąć stresu związanego z porządkowaniem po powrocie.

5. Wskazane jest „digital detox”, czyli ograniczenie korzystania z mediów cyfrowych podczas urlopu. W ciągu roku Polacy spędzają w internecie aż 110 dni, co odpowiada około 23 latom życia!

6. Ruch to zdrowie. Nawet jeśli nie planujemy wyjeżdżać na urlop, aktywne spędzanie wolnego czasu może pomóc zwalczyć post-holiday blues.

7. Po powrocie z urlopu warto dać sobie kilka dni na stopniowe wracanie do pełnego tempa pracy. Przechodzenie od stanu relaksu do intensywnego wysiłku może być dla organizmu szokiem. Badania pokazują, że wydajność pracowników zaraz po urlopie spada o 60% w stosunku do okresu przed nim.

8. Wprowadzenie do codziennego życia małych przyjemności związanych z urlopem może pomóc złagodzić post-holiday blues. Mogą to być na przykład posiłki inspirowane kuchnią kraju, do którego wyjeżdżaliśmy na wakacje, lub pamiątki z wakacji na naszym biurku.