Okres wiosenno-letni stwarza najbardziej odpowiednie warunki dla troski o nasz układ ruchu. Nie ma konieczności sięgać po suplementy diety, by utrzymać nasze kości w dobrej formie, zwłaszcza kiedy ciepłe dni zachęcają do długich spacerów. Te mogą okazać się nieocenionym źródłem korzyści dla naszego zdrowia.
Podczas uprawiania fizycznej aktywności na świeżym powietrzu, nie tylko poprawiamy naszą ogólną kondycję, ale także zapewniamy naturalną ochronę przed wieloma chorobami. Umiarkowany ruch ma zbawienny wpływ na nasze kości, wzmacniając je i zwiększając ich zdolność do absorbowania składników odżywczych. Prosty spacer po parku lub lesie może rozbudzić układ ruchu do pracy korzystnej dla zdrowia, przyswajając składniki mineralne i zagęszczając strukturę kości. Dzięki temu, sam spacer może być potężnym narzędziem w prewencji osteoporozy.
Jeśli nasz wiek i stan zdrowia na to pozwalają, możemy zdecydować się na intensyfikację naszej aktywności fizycznej. Różne formy ruchu takie jak jazda na rowerze, gra w badmintona czy bieganie, po poprzedzającej je rozgrzewce, mają potencjał do wzmacniania naszych stawów i polepszania ogólnej wydolności organizmu. Co więcej, mają one również pozytywny wpływ na nasze samopoczucie!
Sezon wiosenno-letni to również idealny moment dla uzupełnienia niedoborów witaminy D, która ma kluczowe znaczenie dla zdrowia naszych kości. Witamina ta jest niezbędna do absorpcji wapnia oraz zapewnia odpowiednią mineralizację kości. Odpowiednie stężenie witaminy D w organizmie, sprawia że nasze kości są mocne i odporne na osteoporozę, a także zapobiega zwapnieniu tętnic. Ciekawostką jest, że wystarczy już 20 minut ekspozycji na słońce, aby zapewnić 100% zalecanej dziennej dawki witaminy D. Najlepiej jest korzystać ze słońca między godziną 10:00 a 15:00. Co więcej, aby nasz organizm mógł wyprodukować jak największą ilość tej witaminy, nie powinniśmy używać kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Krótkotrwałe (nieprzekraczające kwadransa) opalanie, zgodnie z radami lekarzy, nie zagraża naszemu zdrowiu, wręcz przeciwnie.