Przysłowiowe „postawienie na nogi” ma swoje odzwierciedlenie w codziennym rytuale picia kawy. Odkryto bowiem, że konsumpcja jednej do dwóch filiżanek tego popularnego napoju każdego dnia może zmniejszyć ryzyko występowania problemów z erekcją u mężczyzn.

Naukowcy odkryli niezwykłe zjawisko: mężczyźni spożywający codziennie od 85 mg do 170 mg kofeiny byli o 42 procent mniej narażeni na impotencję, w porównaniu do tych, którzy nie spożywali kawy. Ciekawe jest to, że przy spożyciu od 171 mg do 303 mg kofeiny dziennie ryzyko impotencji spadało o kolejne 39 procent. Zatem już jeden kubek kawy dziennie (o zawartości 140 mg kofeiny) może przyczynić się do poprawy sprawności seksualnej.

Również mężczyźni borykający się z problemami zdrowotnymi, takimi jak nadwaga, otyłość czy nadciśnienie, mogą zauważyć poprawę w swojej sprawności seksualnej dzięki spożyciu kawy – zauważył dr David Lopez z UTHealth School of Public Health, który był głównym autorem tego badania. Jednak ten pozytywny efekt nie dotyczył osób chorujących na cukrzycę, co jest zrozumiałe biorąc pod uwagę, że cukrzyca jest jednym z najbardziej destrukcyjnych czynników wpływających na erekcję.

Właściwości kawy nie ograniczają się jednak tylko do poprawy potencji. Kawa jest bowiem znana ze swojego korzystnego wpływu na układ nerwowy, redukcji ryzyka chorób serca, cukrzycy typu 2 czy nawet nowotworów skóry. Badania pokazują również, że może przeciwdziałać chorobie Alzheimera i Parkinsona oraz powstawaniu pewnych nowotworów w układzie nerwowym. Wszystko to dzięki zawartości kofeiny w ziarnach kawy.