Jesteś znudzony rutynowym aerobicem i poszukujesz czegoś świeżego? A może planujesz pozbyć się kilku nadprogramowych kilogramów i jednocześnie uwolnić swój umysł od negatywnych emocji? W takim przypadku konieczne stanie się dla Ciebie odkrycie treningu Tae Bo, który przyniesie odmianę do Twojego dotychczasowego planu ćwiczeń.
Trening Tae Bo ma swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych, gdzie został stworzony już w latach 70-tych. Szybko zyskał na popularności dzięki swojej efektywności w redukowaniu tkanki tłuszczowej. Ten rodzaj treningu to intrygująca fuzja aerobicu i sztuk walki, której elementy obejmują charakterystyczne kopnięcia, wymachy i ciosy wykonane w rytm muzyki. Jest to dynamiczne ćwiczenie, które nie daje miejsca na nudę.
Jak przebiega trening Tae Bo?
Inspiracją dla tego intensywnego treningu są boks i taekwondo. Dzięki swojej intensywności, jedna godzina takiego treningu pozwala spalić od 500 do nawet 800 kcal. Tae Bo kładzie nacisk na rozwój ogólny, angażując zarówno dolne, jak i górne partie ciała.
Trening Tae Bo zaczyna się od rozgrzewki mającej na celu przygotowanie mięśni do dalszych ćwiczeń, w tym ćwiczeń oddechowych. Po rozgrzewce następuje główna faza treningu, składająca się z charakterystycznych dla taekwondo kopnięć i wyskoków oraz ruchów pochodzących z boksu, takich jak uderzenia. Intensywność tej części ćwiczeń, trwających zazwyczaj od 25 do 40 minut, zależna jest od trenera. Pod koniec tego etapu tempo ćwiczeń obniża się. Następnie wykonuje się ćwiczenia na mięśnie brzucha, często w pozycji leżącej, a na koniec – gimnastyka i rozciąganie mięśni.
Podczas wyskoków i kopnięć angażowane są dolne partie ciała, podczas ciosów – górne. Tae Bo nie jest sztuką walki ani samoobroną, nie rywalizujemy z przeciwnikiem. Wszystkie ruchy wykonywane są przy dynamicznej muzyce. Oprócz boksu i taekwondo w treningu Tae Bo mogą występować elementy charakterystyczne dla karate, aikido czy kickboxingu.
Kto może zacząć trening Tae Bo?
Ze względu na wysoką intensywność treningu Tae Bo, nie jest rekomendowany dla osób początkujących i niedawno rozpoczynających aktywność fizyczną. Mogą one bowiem szybko odczuć zmęczenie. Osoby cierpiące na otyłość, choroby stawów, problemy z krążeniem, nadciśnienie, cukrzycę lub insulinooporność powinny zachować ostrożność, gdyż intensywna aktywność może spowodować nagły spadek cukru we krwi. Trening ten nie jest również polecany kobietom w ciąży.
Jeśli jesteś początkujący, ale chciałbyś spróbować tego typu ćwiczeń, zapisz się do grupy dla początkujących. W przypadku Tae Bo ważne jest bycie wytrwałym i stopniowe budowanie kondycji. Najlepszym rozwiązaniem jest ćwiczenie dwa razy w tygodniu, jednak jeśli czujesz, że możesz więcej – nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwiększyć częstotliwość treningów.