Zastanawialiście się kiedyś, czy wasz organizm może być zakwaszony? Jak do takiego stanu dochodzi i jakie są związane z nim symptomy? Ciekawym jest fakt, że większość osób nie zdaje sobie sprawy, że niektóre dolegliwości mogą wynikać z zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej w płynach ustrojowych. Odkryjcie, jak właściwie rozpoznać ten problem oraz jak wykorzystać naturalne metody do odkwaszania organizmu.

Ale czym jest kwasica?

Krew człowieka ma przeważnie odczyn bliski do neutralnego, jest nieznacznie alkaliczna. Wskaźnik pH krwi utrzymuje się na poziomie 7,35-7,45. Niestety, równowaga ta może zostać zakłócona w wyniku procesów metabolicznych lub zaburzeń oddechowych. Różne substancje wpływające na odczyn krwi mogą przenikać do organizmu lub nie być skutecznie usuwane. Jeżeli te substancje mają charakter kwasowy, mamy do czynienia z zakwaszeniem, natomiast jeżeli są one zasadowe, rozmawiamy o stanie nadmiernego zasadowienia. Oczywiście oba te warunki są szkodliwe dla zdrowia, dlatego płuca, nerki i system buforowy, który wykorzystuje słabe kwasy i słabe zasady naturalnie występujące w organizmie, dba o utrzymanie naturalnej równowagi.

Określa się stan kwasicy, gdy poziom pH krwi spada poniżej 7,35. Co fascynujące, zanim naukowcy nauczyli się diagnozować ten problem, w medycynie naturalnej już istniała teoria o nadmiernym zakwaszeniu jako przyczynie wielu chorób, w tym raka. Współczesna medycyna rozróżnia kwasice metaboliczną związaną z procesem metabolizmu oraz kwasicę oddechową wynikającą z zaburzeń funkcjonowania płuc. Oba stany mają nieco odmienne przyczyny i przebieg.

Symptomy zakwaszenia organizmu

Zakwaszenie organizmu nie powinno być mylone z nadkwasotą i jej towarzyszącymi symptomami ze strony układu pokarmowego. Ponieważ problem dotyczy krwi, objawy manifestują się mniej bezpośrednio i nie powinny być kojarzone z kwaśnym smakiem w ustach. Zaskakująco często, kwasica przez długi czas może nie dawać żadnych symptomów i jest wykrywana dopiero podczas badań krwi.