W świecie sportu, zarówno profesjonalnego jak i amatorskiego, niezwykle istotną rolę odgrywają elementy odżywcze, które spożywamy. Sportowcy trenujący siłowo, kulturystyka czy też osoby angażujące się w inne rodzaje aktywności fizycznej, zdają sobie sprawę z tego, że jedynie ćwiczenia nie wystarczą do osiągnięcia zamierzonych rezultatów. Istotne są również produkty spożywcze, które dostarczają energii niezbędnej do wykonania ćwiczeń, sprzyjają budowie masy mięśniowej oraz przyspieszają regenerację po treningu. Dlatego wielu zawodników i entuzjastów fitness często korzysta z odżywek przedtreningowych, inaczej nazywanych pre-workout lub boosterami.

Ale czym tak naprawdę jest przedtreningówka? To suplement diety stosowany tuż przed rozpoczęciem ćwiczeń. Odżywki te mają za zadanie poprawić efektywność treningu i sprawić, że wyniki będą bardziej widoczne.

Pre-workouty są zazwyczaj dostępne w formie proszku przeznaczonego do samodzielnego przygotowania napoju, chociaż istnieje również możliwość zakupu już przygotowanych płynów, tzw. shotów. Można je spożywać na dwa sposoby: z wodą lub izotonikiem, albo bezpośrednio z opakowania.

Przedtreningówki są bogate w wiele wartościowych składników odżywczych, które wspierają procesy naprawcze i regenerację organizmu po wysiłku. Właściwości takiego suplementu obejmują przeciwdziałanie zmęczeniu, zwiększanie wytrzymałości i wydolności oraz działanie jako spalacz tkanki tłuszczowej. Tego rodzaju odżywki stosuje się także w celu zbudowania masy mięśniowej.

Pytanie, które często pojawia się w kontekście przedtreningówek, to: czy rzeczywiście są one efektywne? Spośród wielu korzyści płynących z ich używania, jednym z najbardziej cenionych jest tak zwany efekt pompowania mięśni. Jest on szczególnie doceniany przez osoby uprawiające sporty siłowe i kulturystykę. Substancje zawarte w suplemencie poprawiają ukrwienie tkanek mięśniowych, co sprawia, że krew napływająca do mięśni powoduje ich opuchliznę i zwiększenie objętości. Mimo że efekt ten jest krótkotrwały, uważany jest za najskuteczniejszy sposób na zwiększenie masy mięśniowej. Prowadzi także do produkcji endorfin, nazywanych hormonami szczęścia, co poprawia nastrój i motywuje do dalszych ćwiczeń.