W naszych szkołach często zauważamy dzieci, które zasługują na wyjątkowe uznanie, sportowców obdarzonych naturalnym talentem i młodych geniuszy muzyki. Ale jak zapewnia Adam Grant, psycholog z USA, nie jest konieczne, aby być dzieckiem-prodigium, aby odnieść triumf w życiu.

Adam Grant podkreśla, że droga do postępu nie polega tylko na zdobywanym wiedzy, ale na ciągłości procesu uczenia się poprzez praktyczne stosowanie posiadanych informacji. Określa osobę odnoszącą sukces jako taką, która wprowadza subtelne zmiany w swoim codziennym życiu. W swojej pracy Grant opisuje jedenaście takich metamorfoz, które przedstawia jako cenne wskazówki.

Pierwsza z nich to dążenie do dyskomfortu i opuszczanie otoczonej strefy komfortu, co znacząco przyspiesza nasz rozwój. Drugą poradą Granta jest zaakceptowanie błędów i ustalenie codziennej lub tygodniowej liczby popełnionych błędów – to kształtuje naszą zdolność do nauki. Trzecia porada mówi o proszeniu o radę zamiast krytyki, co skupia nas na przyszłości, a nie przeszłości i zachęca innych do pełnienia roli mentora.

Grant radzi również dokonywać mądrych wyborów dotyczących źródeł informacji i decydować, które z nich są godne zaufania. Sugeruje dążenie do doskonałości, a nie perfekcji i bycie własnym najważniejszym sędzią. Następnie proponuje przekształcenie codziennej rutyny w źródło radości i satysfakcji.

Jeśli natrafimy na przeszkodę na swojej drodze, Grant zaleca cofnięcie się w celu przeanalizowania sytuacji i spróbowania podejścia od nowa. Rekomenduje również nauczanie innych tego, czego sami pragniemy się nauczyć – to jest według niego najskuteczniejsza metoda przyswojenia wiedzy. W swoich wskazówkach Grant mówi także o tworzeniu możliwości dla osób zaniedbywanych czy pomijanych oraz o praktykowaniu mentalnych podróży w czasie, które pozwalają docenić nasze osiągnięcia.