Stopniowo zmniejsza się stygmat terapii i zdrowia psychicznego. Coraz więcej osób wie, że należy dbać o umysł dla dobrego zdrowia zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego.

Jednak nie każdy, kto potrzebuje pomocy ze swoim zdrowiem psychicznym, otrzymuje ją. Miliony ludzi są dotknięte chorobami psychicznymi, a tylko połowa z nich otrzymuje leczenie.

Często ludzie zwlekają z terapią i  dopiero gdy doświadczają pierwszych objawów, rozmawiają z kimś o problemach ze zdrowiem psychicznym, których doświadczają. Jeśli rozważasz terapię, musisz wiedzieć, jaki rodzaj leczenia lub terapii jest dla Ciebie najlepszy w oparciu o Twoje okoliczności.

1. Terapia Poznawczo-Behawioralna (CBT)

Terapia poznawczo-behawioralna to podejście zorientowane na rozwiązania, które motywuje ludzi do zmiany zachowań i poglądów poprzez zmianę sposobu myślenia. Ten rodzaj terapii cieszy się coraz większą popularnością.

CBT skupia się na „myślach automatycznych”, czyli refleksyjnych myślach o sobie, innych i świecie. Te myśli są reprezentatywne dla podstawowych przekonań, które mamy na swój temat, takich jak przekonanie, że jesteśmy nieadekwatni lub wadliwi. Takie podejście do leczenia może być dostosowane do podstawowych problemów każdego pacjenta, w tym fobii, uzależnień, lęków, bezsenności i depresji. Tak więc sposób, w jaki podchodzisz do sesji z kimś zmagającym się z depresją, różni się od sposobu, w jaki trenujesz osoby mające do czynienia z zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym.

Należy jednak pamiętać o jednej rzeczy – żadna forma terapii nie jest magiczna. Wyniki nie będą odczuwalne natychmiast, ale w ramach zaangażowanej i połączonej relacji psychoterapeutycznej, możesz zacząć odczuwać pewną ulgę.

2. Terapia interpersonalna

Psychoterapia interpersonalna jest ogólnie stosowana w leczeniu zaburzeń nastroju, a jej głównym celem jest poprawa relacji i interakcji społecznych danej osoby, aby pomóc zmniejszyć presję, pod jaką się znajduje. Ten rodzaj terapii, który jest uważany za nową formę terapii, okazał się również skuteczny dla osób cierpiących z powodu dystresu związanego z konkretnym wydarzeniem życiowym, takim jak przeprowadzka, rozwód, śmierć bliskiej osoby czy przejście na emeryturę.

Podobnie jak terapia poznawczo-behawioralna, terapia ta nie skupia się na przeszłości, ale na tym, co aktualnie dzieje się w życiu danej osoby.  Główna różnica skupia się na tym, jak myśli i zachowania danej osoby odnoszą się do jej relacji (w przeciwieństwie do czyjegoś postrzegania siebie). Ponadto nie rozwodzi się nad negatywnymi produktami ubocznymi niezdrowych związków, tylko nad samymi związkami. Leczenie trwa zwykle około 16 tygodni.

Sesja może obejmować odgrywanie ról w interakcjach, które miały miejsce poza biurem, aby zobaczyć, jak dana osoba mogła poradzić sobie inaczej lub bardziej skutecznie. Sesje grupowe są również powszechne, ponieważ ludzie mogą ćwiczyć swoje umiejętności interpersonalne w bezpiecznym i przyjaznym środowisku.

3. Terapia małżeńska i rodzinna

Inną krótkoterminową terapią zdrowia psychicznego jest terapia małżeńska i rodzinna, często nazywana poradnictwem dla par lub poradnictwem rodzinnym.  Ten rodzaj terapii, który trwa zwykle około 12 tygodni, skupia się na poprawie relacji między dwiema osobami w związku romantycznym lub między członkami rodziny. W terapii małżeńskiej terapeuci często spotykają się najpierw z osobami, a następnie z parą.

W terapii rodzinnej sesje często są wspólne, a terapeuta sporadycznie spotyka się z osobami indywidualnie, jeśli jest taka potrzeba. Ogólnie rzecz biorąc, terapeuci małżeństwa i rodziny identyfikują role, które przyczyniają się do zachowań powodujących konflikt i badają sposoby aktywnego rozwiązywania problemów między ludźmi. To powiedziawszy, może również przynieść korzyści jednostkom.

4. Terapia psychodynamiczna

Terapia psychodynamiczna to tradycyjna forma terapii zdrowia psychicznego, w której stosuje się pogłębione rozmowy, które dotyczą świata zewnętrznego pacjenta. Stosowany jest przede wszystkim u osób cierpiących na depresję, ale może działać również u osób cierpiących na uzależnienia, zaburzenia lęku społecznego i zaburzenia odżywiania.

W terapii psychodynamicznej, ludzie są zachęcani do mówienia o wszystkim, co przychodzi do głowy, z ogólnym celem wprowadzenia negatywnych objawów w remisję i zwiększenie samooceny jednostki. Ten rodzaj terapii jest zazwyczaj ciągły i najlepiej sprawdza się w przypadku osób, które znają swoje problemy, ale nie mają narzędzi do ich samodzielnego rozwiązania.

5. Psychoedukacja

Choć może się cieszyć długą tradycją, psychoedukacja, czyli proces przekazywania ludziom (i członkom ich rodzin) solidniejszych podstaw wiedzy na temat ich stanu psychicznego, jest bardziej popularna niż kiedykolwiek. Psychoedukacja, choć nie jest specyficzną formą terapii, ma kluczowe znaczenie w prowadzeniu osób z niezbędną wiedzą na temat ich stanu, strategii radzenia sobie oraz tego, jak i gdzie uzyskać pomoc.

Psychoedukacja jest ważna, ponieważ wiele osób cierpiących na zaburzenia psychiczne wie niewiele lub nic o schorzeniu, które zostało u nich zdiagnozowane, o tym, czego można się spodziewać po terapii lub o pozytywnych i negatywnych skutkach wszelkich leków, które mogą być przepisane. Psychoedukacja może przybierać różne formy, w tym formalne zajęcia, grupy wsparcia lub terapeuta wyjaśniający pacjentowi, jak jego problem ze zdrowiem psychicznym może wpływać na jego życie.

6. Hipnoterapia

Hipnoterapia jest często stosowana w połączeniu z inną formą terapii zdrowia psychicznego i jest ogólnie stosowana, aby pomóc osobie poradzić sobie z konkretnym zachowaniem, takim jak palenie, bezsenność, fobie i dysfunkcje seksualne.  Hipnoterapia działa poprzez hamowanie części mózgu. W hipnozie nasze ośrodki świadomości przełączają się na wewnętrzne struktury mózgu zaangażowane w procesy nieświadome i pamięć długotrwałą. Krytyczny wydział świadomego umysłu jest zahamowany, więc sugestie mogą być łatwiejsze do przyjęcia.

W typowej sesji hipnoterapii osoba zamyka oczy i pomaga jej się głęboko zrelaksować.  Następnie hipnotyzer oferuje sugestie i kieruje wyobraźnią osoby.  W niektórych przypadkach trans może generować wspomnienia i zasoby, które normalnie nie są dostępne dla świadomego umysłu. Hipnoza może również zmniejszyć stres i niepokój poprzez aktywację reakcji relaksacyjnej przywspółczulnego układu nerwowego.