Jedzenie zdrowej i zbilansowanej diety oraz rutynowe uprawianie sportu to klucze, na które wskazują wszyscy eksperci, jeśli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem i jakościowym stanem organizmu.

Układ krążenia jest jednym z najbardziej niepokojących dla dorosłych, ponieważ serce jest jednym z narządów, które najbardziej ucierpiały z wiekiem.

Produkty spożywcze dla zdrowego serca

Utrzymanie serca w młodości i dobrej kondycji nie jest jednak trudne i można je osiągnąć poprzez spożywanie wysokiej jakości produktów, które mają na nie pozytywny wpływ. Oto kilka najbardziej polecanych produktów dla zdrowego serca.

1. Orzechy i suszone owoce

Jeśli chodzi o spożywanie zdrowej diety ze składnikami, które są dobre dla organizmu, w tym przypadku serca, orzechy są często jednym z czołowych zaleceń ekspertów. Migdały, orzeszki ziemne, orzechy laskowe, pistacje. Wszystkie są dobrymi opcjami, ale orzechy włoskie to wybór gwiazdkowy.

Mają wysoką zawartość witaminy E i kwasów tłuszczowych Omega-3, które pomagają chronić układ krążenia i zapobiegać niektórym schorzeniom, takim jak zawał serca. Jedzenie małej garści orzechów włoskich  każdego dnia może być korzystne do tego stopnia, że pomaga również obniżyć poziom cholesterolu i zapobiec utlenianiu cząsteczek, które są związane z chorobami serca.

2. Owoce

Owoce i warzywa to dwa niezbędne elementy w rutynie każdego, kto stara się stosować zdrową i zrównoważoną dietę. W konkretnym przypadku owoców prawda jest taka, że wszystkie są korzystne, choć należy pamiętać, że te o tropikalnym pochodzeniu — ananas, passiflora, kokos, mango — to te, które mają w swoim składzie najwięcej cukrów.

Jeśli chcesz utrzymać swoje serce w optymalnej kondycji, jednym z najbardziej polecanych przez ekspertów owoców są truskawki. Te małe czerwone owoce są bogate we flawonoidy, które pomagają utrzymać ciśnienie krwi na optymalnym poziomie, rozszerzają tętnice i pomagają chronić wnętrze naczyń krwionośnych. Jabłka są również szczególnie polecane ze względu na zawartość kwercetyny, potężnego naturalnego środka przeciwzapalnego, który pomaga zmniejszyć ryzyko powstawania zakrzepów krwi.

Awokado jest również odpowiednim owocem w tych przypadkach, ponieważ zawiera tłuszcze jednonienasycone, które pomagają kontrolować poziom cholesterolu we krwi.

3. Warzywa

Podobnie jak owoce, warzywa powinny być stałym elementem codziennej diety ze względu na zawartość witamin, minerałów i błonnika — ważne dla wszystkich, którzy cierpią na zaparcia — a także jako składniki, które nie zawierają cholesterolu. Zielone warzywa liściaste takie jak szpinak, boćwina, sałata i brokuły są jednymi z najbardziej polecanych.

W przypadku tego ostatniego, w jego składzie znajdziemy takie minerały jak cynk, żelazo i wapń, a także kwas foliowy, witaminę K oraz szereg antyoksydantów, fitosteroli i polifenoli, które sprawiają, że brokuły są idealnym pokarmem zapobiegającym wszelkim chorobom naczyniowym.

4. Ryby

Dla osób, które chcą zacząć jeść mniej mięsa w swoim codziennym menu, ryby są najlepszą opcją do jego zastąpienia. Jest to produkt, który nie zawiera prawie żadnego tłuszczu i którego kaloryczność jest dość niska, choć jej liczba zmienia się w zależności od tego, czy zdecydujemy się na ryby chude (morszczuk, dorsz), czy tłuste (makrela, śledź).

W tej ostatniej grupie wyróżnia się łosoś, niewątpliwie jeden z gwiazdkowych produktów, jeśli chodzi o dbanie o zdrowie poprzez jedzenie. Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych Omega-3 spożywanie tej ryby wpływa pozytywnie na poziom cholesterolu i trójglicerydów, przyczyniając się do ich obniżenia, a także poprawia płynność krwi poprzez podniesienie poziomu elastyczności ścian tętnic.

Dalsze korzyści płynące ze spożywania łososia w odniesieniu do serca to fakt, że pomaga on kontrolować ryzyko powstawania zakrzepów krwi i, jeśli jest spożywany w zalecanych porcjach 2 do 3 razy w tygodniu, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia ataku serca.

5. Rośliny strączkowe

Czy to w postaci fasoli, ciecierzycy, soi czy soczewicy, rośliny strączkowe w ogóle są niezbędnym źródłem minerałów i błonnika. Dzięki niskiej zawartości tłuszczu pomagają również utrzymać zdrowy poziom cholesterolu we krwi. Ponadto w ich składzie znajdziemy również białka i niski poziom cholesterolu.

Wiele badań wykazało, że osoby spożywające codziennie nasiona roślin strączkowych mają mniejsze ryzyko zachorowania na jakikolwiek rodzaj choroby związanej z sercem, jednocześnie obniżając poziom cholesterolu we krwi.

6. Zboża

Zboża są niemal wszechobecne w naszym codziennym pożywieniu, czy to w postaci chleba, mąki czy makaronu. Eksperci zalecają, aby zawsze wybierać pełnoziarniste zboża w produktach wysokiej jakości, więc pieczywo przemysłowe powinno być całkowicie zakazane w diecie każdego, kto chce pomóc utrzymać swoje serce chronione i w dobrej kondycji.

Tego typu zboża — jak płatki owsiane, mąka razowa czy brązowy ryż — nie zawierają cholesterolu, a jednocześnie są ważnym źródłem witaminy B i E, błonnika oraz składników mineralnych, takich jak wapń, magnez, potas, żelazo i miedź. Z tych wszystkich powodów, pełnoziarniste zboża są ważne, jeśli chodzi o kontrolowanie ciśnienia krwi, wśród innych korzyści płynących z ich spożycia.

7. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek jest podstawowym składnikiem kuchni śródziemnomorskiej, ale zawsze należy wybierać oliwę najwyższej jakości, np. z pierwszego tłoczenia. W ten sposób serce będzie lepiej chronione dzięki dostarczanym przez nią jednonienasyconym kwasom tłuszczowym, witaminie E, fitosterolom i antyoksydantom, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi.

Ponadto oliwa z oliwek jest doskonałym zamiennikiem innych produktów, które nie powinny regularnie występować w diecie, takich jak masło, smalec, olej palmowy czy olej kokosowy.

8. Gorzka czekolada

Któż z nas nie lubi od czasu do czasu pozwolić sobie na coś słodkiego? Przestrzeganie zdrowej i zbilansowanej diety nie oznacza, że musisz powiedzieć „nie” niektórym pokarmom, takim jak czekolada. Trzeba jednak wiedzieć, jaki rodzaj czekolady jest najbardziej wskazany, a w tym przypadku czekolada o zawartości co najmniej 70% kakao.

Umiarkowane wprowadzenie do diety pomaga utrzymać tętnice w bardziej elastycznym stanie i zapobiega przyleganiu leukocytów do ścian naczyń krwionośnych, czyli dwóm objawom, które są bezpośrednio związane z rozwojem miażdżycy. Ponadto ten rodzaj czekolady zawiera flawonoidy, które poprawiają krążenie krwi oraz polifenole, które działają przeciwzapalnie.