Uczucie niepewności może często utrudniać osobie funkcjonowanie w sytuacjach osobistych, zawodowych lub społecznych.

Trzeba nauczyć się je pokonywać, aby mieć udane życie zarówno w teraźniejszości, jak i w przyszłości. Jeśli masz tendencję do negatywnego przewidywania rzeczy lub czujesz, że potrzebujesz aprobaty innych, aby podjąć decyzję, to tak, prawdopodobnie powinieneś zastosować się do naszych wskazówek dotyczących pokonania niepewności, która cię dręczy.

Czy są chwile, kiedy nie czujesz nic, mimo że wiele osiągnąłeś? Czy zawsze umniejszasz siebie i swoje osiągnięcia? Czy przyjęcie zwykłego komplementu jest dla ciebie wyzwaniem? Nieuniknione jest, że wszyscy czujemy się w pewnym stopniu niepewnie w tym czy innym czasie w naszym życiu. Jest to część bycia człowiekiem. Jednak w którym momencie staje się to za dużo? Co powoduje ciągłą niepewność i jak ją pokonać?

Przyczyny braku poczucia pewności siebie

Istnieje wiele rzeczy, które mogą prowadzić do braku poczucia pewności siebie. W niektórych przypadkach, zanim staniesz się świadomy, jest to już głęboko zakorzenione w tobie. Oto najczęstsze przyczyny braku poczucia pewności siebie.

Doświadczenia z dzieciństwa

Słysząc negatywne rzeczy o sobie stale jako dziecko od ludzi, którzy mają kierować swoim rozwojem, może prowadzić do głęboko zakorzenionej niepewności w dorosłości.

Destrukcyjne związki

Bycie w związku, który wysysa energię życiową z ciebie, nie zastępując jej niczym dobrym, może prowadzić do braku pewności siebie, jeśli pozostaniesz w tym związku przez dłuższy czas. Sytuacja jest gorsza, jeśli postrzegasz związek jako miarę swojego sukcesu w życiu.

Kiedy związek znika, zabiera ze sobą twoje poczucie bezpieczeństwa. Innym przykładem jest myślenie, że nie jesteś wystarczająco dobry dla swojego partnera i bycie zbyt zaborczym, ponieważ boisz się, że zostaniesz.

Dużo niepowodzeń życiowych

Niektórzy ludzie są tak zdeterminowani, że traktują porażkę jako okazję do nauki o tym, czego nie robić i jak następnym razem zrobić to lepiej. Niektórzy natomiast traktują porażkę poważnie, jeśli zdarza się ona kilka razy z rzędu. Ostatecznie, ciągłe niepowodzenia zaczynają erodować poczucie własnej wartości i prowadzą do zwątpienia w siebie i niepewności.

Zbytnie przejmowanie się opinią innych

Dbanie zbytnio o to, co inni o tobie myślą, może z czasem prowadzić do braku pewności siebie. Takie uczucia mogą być związane z sytuacją z dzieciństwa, w której dana osoba została wykluczona z „grona przyjaciół”, była zastraszana lub dorastała w otoczeniu rodziców, którzy krytykowali jej wygląd w oczach osób spoza domu.

Inne trudne doświadczenia życiowe

Niektóre traumatyczne wydarzenia życiowe mogą prowadzić do braku pewności siebie. Wydarzenia takie jak nieprzyjemny rozwód lub znaczna strata finansowa, np. bankructwo.

Jakikolwiek jest powód braku pewności siebie, jeśli nie zostanie podjęty tak wcześnie, jak to możliwe, może uniemożliwić osobie tworzenie i pielęgnowanie zdrowych związków emocjonalnych i zawodowych. Może to również spowodować paraliżujące uczucia niepokoju w późniejszym okresie życia.

Jak pokonać niepewność?

Oto kroki, które musisz znać, aby pokonać niepewność i prowadzić satysfakcjonujące życie.

  1. Zrozum jak bardzo negatywne myśli sabotują twoje szanse na pełne i szczęśliwe życie. Gdy zdasz sobie sprawę, jak twój umysł oszukuje cię w uczucia niepewności, łatwiej jest kontrolować i przekierować te uczucia.
  2. Rozejrzyj się wokół siebie i oceń, jakich ludzi masz w swoim życiu – czy są to właściwi ludzie? Czy sprawiają, że czujesz się dobrze? Pamiętaj, że jesteś średnią 5 osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu. Przerwij kontakt z każdym w swoim życiu, kto wzmacnia twoje poczucie niepewności.
  3. Zastanów się, kiedy w Twoim życiu zaczęły pojawiać się te uczucia. Spróbuj dotrzeć do źródła uczuć – czy było to coś w dzieciństwie? Zły związek? Przytłaczający szef w pracy?
  4. Miej plan. Miej plan, jak skonfrontować się ze źródłem myśli. Jeśli był to rodzic lub przyjaciel, usiądź i porozmawiaj z nimi o tym, jak ich zachowanie cię zraniło, na przykład. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe i czasem w życiu po prostu nie da się cofnąć swoich kroków. W tym przypadku zapisz to w pamiętniku. Wypisz rzeczy, które udało Ci się osiągnąć. Wypisz wszystkie rzeczy, które udało Ci się osiągnąć. Im więcej zapiszesz, tym bardziej wzrośnie Twój poziom pewności siebie. Umieść ten napis w miejscu, w którym będziesz mogła go zobaczyć każdego dnia i przypomnieć sobie, że jesteś niesamowitą i wspaniałą osobą. Za każdym razem, gdy coś osiągniesz, dodaj to do listy.
  5. Porażka jest częścią życia. Należy pamiętać, że porażka jest częścią życia. Każdy ponosi porażkę w tym czy innym czasie; nawet najbardziej udana osoba na ziemi poniosła wcześniej porażkę. Uświadom sobie, że nie jesteś sam i że życie nie wyróżniło Cię cierpieniem.
  6. Stwórz w swoim mieszkaniu „ścianę afirmacji”. Napisz potężne wiadomości o tym, kim jesteś i jak chcesz myśleć o sobie w małych postach i zamieść je na swojej ścianie. Czytaj je codziennie. Myśl o nich, gdy idziesz spać. Za każdym razem, gdy poczujesz negatywną myśl, skup się i zastąp ją pozytywną myślą.
  7. Nie można zmienić wszystkiego w sobie i to jest w porządku. Na przykład, jeśli nie cierpisz jakiejś skazy w swoim wyglądzie — nie możesz nic z tym zrobić. Zaakceptuj to jako część tego, co czyni cię wyjątkowym. Każdy ma w sobie coś, czego nie lubi. To nie czyni cię osobą nieodpowiednią.
  8. Praktykuj prawo przyciągania. Trenując swój umysł, by skupiał się na pozytywnych sytuacjach, doświadczeniach i ludziach, będziesz przyciągał pozytywne doświadczenia i ludzi do swojego życia. To, na czym się skupisz, zamanifestuje się w Twoim życiu.
  9. Szukaj terapii. Rozmowa z wykwalifikowanym profesjonalistą może pomóc Ci rozwiązać Twoje problemy i wzmocnić Cię, aby stać się znacznie silniejszą osobą.

Pamiętaj, że jesteś wyjątkową osobą i nie ma na tym świecie drugiej takiej jak Ty.