Niedokrwistość, popularnie znana jako anemia, jest sytuacją medyczną charakteryzującą się spadkiem liczby czerwonych ciałek krwi (erytrocytów), hemoglobiny oraz wskaźnika zawartości ciałek stałych we krwi zwany hematokrytem. Czynniki prowadzące do anemii są różnorodne, aczkolwiek często wynikają z niewłaściwego odżywiania, deficytu witamin i mikroelementów, a także działań mających na celu redukcję masy ciała.
Co do przyczyn anemii, najbardziej powszechnym powodem jest niedostatek żelaza w codziennej diecie. Taki stan rzeczy prowadzi do specyficznej formy anemii określanej mianem anemii mikrocytarnej – charakteryzującej się nie tylko obniżoną liczbą, ale również zmniejszoną objętością krwinek czerwonych.
Niedobory witaminy B12 i kwasu foliowego mogą również wywoływać anemię – w tym przypadku anemię megaloblastyczną. Występuje ona również przy chorobach o charakterze zapalnym, gdy absorpcja składników pokarmowych jest niemożliwa oraz w wielu innych sytuacjach. Mimo różnorodności przyczyn, dolegliwości towarzyszące anemii są zazwyczaj podobne i obejmują uczucie zmęczenia, brak koncentracji, problemy z pamięcią oraz bladość skóry.
W większości przypadków anemia jest efektem odchudzania, lecz może również występować wraz z chorobami nowotworowymi oraz zaburzeniami odżywiania takimi jak jadłowstręt psychiczny. Przytoczone poniżej stany mogą prowadzić do utraty masy ciała:
Przewlekłe choroby – często wiążą się ze stanem zapalnym, co prowadzi do wycieńczenia, utraty masy ciała oraz ograniczonego wchłaniania składników pokarmowych.
Nowotwory – gwałtowna utrata masy ciała może być sygnałem nowotworu. W takiej sytuacji suplementacja żelaza jest bezskuteczna, ponieważ dochodzi do jego ciągłej utraty.
Odchudzanie – powoduje niedostatek wielu składników odżywczych, a ekstremalna dieta może doprowadzić do anemii.
Zaburzenia odżywiania – awersja do jedzenia typowa dla jadłowstrętu psychicznego szybko prowadzi do znacznej utraty masy ciała i nieprawidłowości dotyczących metabolizmu żelaza i innych pierwiastków.
Niewłaściwa dieta – czasem anemia może wystąpić nawet przy spożywaniu odpowiedniej ilości kalorii. Taki stan jest możliwy, gdy dieta nie jest odpowiednio zrównoważona, a produkty spożywcze nie dostarczają odpowiedniej ilości żelaza lub kwasu foliowego.
Zaburzenia wchłaniania – po resekcji jelit pomimo odpowiedniej diety może dojść do niedoboru mikroelementów, a ograniczone wchłanianie składników pokarmowych może prowadzić do utraty masy ciała.