Mało osób jest świadomych, że Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) nie ogranicza się jedynie do podstawowych usług medycznych. NFZ udostępnia za pośrednictwem swojej platformy internetowej bezpłatne konsultacje dietetyczne, które do chwili obecnej skorzystało prawie 900.000 osób.

Platforma zapewnia 15 zróżnicowanych planów żywieniowych opartych na diecie DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension). Wybór obejmuje plany takie jak: klasyczny, nadwaga i otyłość, wegetariański, cukrzyca, Hashimoto, depresja, zaparcia, nadciśnienie tętnicze, senior, rodzinny, zespół policystycznych jajników (PCOS), osteoporoza, dna moczanowa oraz kamica żółciowa. Aby skorzystać z tego udogodnienia, wystarczy założyć bezpłatne konto na platformie, a następnie skorzystać z dostępnego narzędzia do obliczania indeksu masy ciała (BMI) i zapotrzebowania kalorycznego. Istnieje również opcja dostosowania własnego 28-dniowego planu żywieniowego do potrzeb całej rodziny.

Po wybraniu odpowiedniego rodzaju diety i liczby posiłków dziennie, a także po wprowadzeniu informacji o członkach rodziny i ewentualnym wykluczeniu niektórych składników z diety (na przykład laktozy), platforma generuje szczegółowy plan żywieniowy. Każdy z nich zawiera przepisy z ilustracjami, informacje na temat kaloryczności poszczególnych posiłków, informacje na temat zawartości białka, tłuszczów i węglowodanów oraz proporcje porcji dla poszczególnych członków rodziny. Plan uwzględnia również czas potrzebny na przygotowanie każdego posiłku. Platforma umożliwia pobranie przepisów w formacie PDF oraz tworzenie listy zakupów.

Platforma NFZ dysponuje biblioteką ponad 9000 dietetycznych przepisów, filmami edukacyjnymi z serii „Kuchenne inspiracje” oraz poradami dotyczącymi czytania etykiet produktów i liczenia kalorii. Użytkownicy mogą także znaleźć e-booki na różne tematy związane z dietetyką, na przykład żywienie w przebiegu różnych chorób czy sezonowe inspiracje kulinarne. Znajduje się tu również sekcja poświęcona zdrowym posiłkom dla uczniów. Według danych NFZ, strona cieszy się dużą popularnością – w ciągu roku odnotowano tutaj ponad 15.000.000 odsłon, a korzystają z niej zarówno młodsi, jak i starsi użytkownicy, wśród których dominują kobiety.