O wiele lat wstecz, na terenie Chin narodził się zwyczaj, który do dzisiaj jest utrzymany w niektórych społecznościach. Wierzono, że połączenie medytacji, ruchów ciała oraz kontrolowanego oddechu może stanowić lekarstwo na różnego rodzaju schorzenia takie jak nadciśnienie, problemy z sercem, cukrzyca, chroniczne zmęczenie, bezsenność, stres czy dolegliwości bólowe. Mimo że efektywność tej praktyki nie zawsze jest potwierdzana naukowo, zdobyła ona szerokie grono zwolenników oraz jest otoczona pewnym mitem. Czym jest Qigong i czy warto wypróbować tę praktykę?
Qigong, wymawiane jako „czi-gong”, to technika ćwiczeń starożytnych Chin. Jej głównym celem jest poprawa zdrowia poprzez medytację, kontrolowany oddech oraz ćwiczenia ruchowe. Nazwa Qigong nie jest przypadkowa. W tradycyjnej kulturze chińskiej „qi” oznacza energię życiową lub ducha, a „gong” jest symbolem kultywacji lub mistrzostwa, czasem interpretowanym jako „praca” lub „wysiłek”. Dlatego też Qigong tłumaczy się czasami jako „kultywacja energii witalnej” lub „panowanie nad własną energią”.
Na całym świecie praktykowane są różne formy Qigong. Niektóre koncentrują się na prawidłowym, oczyszczającym oddechu i medytacji, będąc praktykami bardziej duchowymi, podczas gdy inne są nieco bardziej dynamiczne i zawierają ćwiczenia z zakresu sztuk walki. Przykładem może być popularne tai chi, traktowane czasami jako jedna z form Qigong. Przez naukę i praktykę Qigong dąży się do poprawy zdrowia, samoleczenia, profilaktyki chorób i przedłużania życia. Zachodnie nauki medyczne oraz terapia kliniczna definiują Qigong jako medytacyjny ruch będący połączeniem ciała, oddechu i medytacji. Znanych jest ponad 3600 różnych stylów tej praktyki.
Historia Qigong jest bardzo stara i sięga tysięcy lat wstecz, a jej początki związane są prawdopodobnie z ceremonialnymi tańcami wykonywanymi przez plemiona zamieszkujące różne regiony Chin. Te specyficzne, pełne wigoru ruchy zostały z czasem usystematyzowane i uporządkowane w zestawy ćwiczeń do codziennych praktyk. Legenda głosi, że jeden z założycieli Chin, Huang Di znany jako Żółty Cesarz, codziennie praktykował Qigong, co przekładało się na jego długowieczność i zdrowie. Przez wieki, na terenie Chin wykształciło się wiele filozofii, wierzeń oraz praktyk ćwiczeniowych. Często Qigong łączono z dietami, ziołami oraz regulowanymi praktykami seksualnymi w celu odkrycia sekretu długowieczności i zdrowia. Z tych działań powstały różne systemy Qigong, w tym popularny system „8 Kawałków Jedwabnego Brokatu”. Przez tysiąclecia Qigong był praktykowany przez intelektualistów, mnichów, wojowników oraz zwykłych ludzi w celu poprawy kondycji, zdrowia oraz uzyskania spokojnego umysłu.