Wieczne ikony stylu i kobiecości, celebrytki takie jak Jennifer Lopez, Beyonce czy Shakira, nie tylko oczarowują nas swym muzycznym talentem, ale również perfekcyjnymi kształtami. Jednym z kluczowych elementów ich atrakcyjności są z pewnością pośladki – zawsze idealnie ukształtowane i efektownie eksponowane. Czy taka figura jest jednak zarezerwowana tylko dla gwiazd? Być może trudno w to uwierzyć, ale odpowiedź brzmi: nie! Każda z nas może posiadać tak doskonałe pośladki, wystarczy jedynie odrobina samozaparcia.

Kiedy patrzymy na budowę anatomiczną pośladków, okazuje się, że jest ona dość prosta. Za kształt pośladków odpowiada mięsień pośladkowy, który podzielić możemy na mięsień pośladkowy wielki, średni i mały. Mięsień pośladkowy wielki jest największym z nich – jest gruby i długi, rozpoczyna się w okolicy miednicy formą wachlarza, a kończy pod kolanem, zwężając się w stronę ud. To właśnie on jest najsilniejszym mięśniem prostującym biodro. Pozostałe dwa mięśnie są znacznie mniejsze i znajdują się pod mięśniem pośladkowym wielkim. Mięsień pośladkowy średni, umiejscowiony po bocznej stronie biodra, odpowiada za ruch odwiedzenia, czyli przeniesienia nogi na bok. Kluczowa dla kształtu pośladków jest kondycja mięśnia pośladkowego wielkiego – jeżeli jest on słaby lub luźny, pośladki obwisają, natomiast kiedy jest silny i wzmocniony, jego część wachlarzowata unosi się do góry, co sprawia, że pośladki wyglądają jak piłeczka.

Chcąc ocenić stan naszych pośladków, wystarczy spojrzeć w lustro stojąc tyłem, mając na sobie skąpe majtki. Jeżeli nasze pośladki są jędrne i napięte, naszą główną troską powinno być utrzymanie ich aktualnego stanu. Jeżeli jednak zwisają, przypominając serce odwrócone do dołu, wymagają one intensywnej pracy nad przywróceniem im prawidłowej formy. Już kilka minut ćwiczeń dziennie wystarczy, aby rozluźnione mięśnie pośladkowe odzyskały swój dawniej posiadany kształt.

Ćwiczenia te można wykonywać w pozycji stojącej, opierając się jedną ręką o ścianę lub oparcie krzesła, z nogą pracującą zgiętą w kolanie. Pośladki powinny być napięte, biodra wyprostowane. Ćwiczenie polega na uniesieniu zgiętej nogi do boku i wykonaniu krążenia w biodrze. Wszystkie ruchy powinny być wykonywane płynnie, zgodnie z rytmem oddechu. Każde ćwiczenie powinno być powtórzone dwanaście razy na każdą nogę.

Dodatkowo, warto dodać do swojego codziennego planu jakiś aktywny sport angażujący pracę nóg i pośladków, taki jak jazda na rolkach, jogging czy aerobik. To wszystko przyczyni się do jeszcze lepszego efektu i pełniejszej transformacji naszych pośladków.