Rdzeń każdej zdrowej diety powinien zawierać otręby – obfitują one w błonnik pokarmowy i oferują bogactwo witamin i minerałów. Dzięki nim proces odchudzania staje się prostszy, a także jest to nieoceniony pomocnik w walce z dolegliwościami takimi jak zaparcia. Otręby są również doskonałym narzędziem do detoksykacji organizmu. Ale które są najlepsze do spożycia i jakie składniki odżywcze zawierają?

Wybór między otrębami pszennymi a owsianymi – co lepiej wybrać?
Otręby są to produkty uboczne powstające podczas mielenia różnych zbóż, takich jak pszenica (co daje nam otręby pszenne), owies (otręby owsiane) lub żyto (otręby żytnie). Głównym składnikiem otrębów jest zewnętrzna powłoka nasion, która w rzeczywistości jest najbardziej wartościową częścią ziarna zboża. To właśnie ta otoczka jest bogata w witaminy, minerały i błonnik pokarmowy. W zależności od rodzaju zboża użytego do mielenia, otrzymujemy różne typy otrębów, z których każdy ma nieco inny skład. Najbardziej powszechnie stosowane są otręby pszenne i owsiane.

Otręby pszenne powstają podczas mielenia ziaren pszenicy. Wyróżniają się one najniższą zawartością kalorii spośród wszystkich rodzajów otrębów, a jednocześnie są bogatym źródłem błonnika pokarmowego oraz witamin E i PP.

Z kolei otręby owsiane są produktem ubocznym procesu przeróbki owsa. Ze względu na wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych w ziarnach owsa, są one uważane za jedne z najbardziej kalorycznych otrębów. Jednak ich zaletą jest wysoka zawartość białka i skomplikowanych węglowodanów. Dostarczają też sporej ilości kwasu foliowego, pantotenowego i manganu.

Wielu ludzi korzysta także z otrębów orkiszowych, które są produkowane podczas mielenia orkiszu. Ponieważ orkisz jest odmianą pszenicy, skład i wartość energetyczna otrębów orkiszowych są podobne do tych od pszennych. Otręby żytnie, jak sama nazwa wskazuje, pochodzą z żyta. Są podobne do otrębów pszennych pod względem składu i wartości energetycznej, ale wyróżniają się obecnością kwasu foliowego i dużej ilości błonnika pokarmowego.