Na przestrzeni wieków i różnych kultur, macierzyństwo zawsze uważane było za jedno z najbardziej spektakularnych i magicznych doświadczeń w życiu kobiety. Powszechne jest przekonanie, że jest to kluczowy element satysfakcji i spełnienia we własnym życiu. Ciąża, narodziny dziecka oraz jego wychowanie są często postrzegane jako podstawowe obowiązki każdej kobiety. Wśród społeczeństwa funkcjonuje wiele stereotypów, wymogów czy zakazów związanych z macierzyństwem, które niewątpliwie wpływają na emocje i odczucia kobiet.

Jednakże warto podkreślić, że każda kobieta ma prawo do indywidualnego przeżywania i interpretowania swojego macierzyństwa. Niejednokrotnie jest to zarówno najszczęśliwszy, jak i najtrudniejszy etap w jej życiu. Matki, szczególnie te młode, często mogą czuć się samotne i niewłaściwie zrozumiane przez swoje bliskie otoczenie, szczególnie gdy poczucie spełnienia miesza się z uczuciem rozczarowania czy przytłoczenia obowiązkami nowej roli.

Utrata poczucia wolności, jakie wiązało się z dawnym stylem życia, czy frustracja spowodowana nagłymi zmianami są częstymi uczuciami, które towarzyszą nowym matkom. Mimo iż są one powszechnym zjawiskiem, rzadko kiedy są one otwarcie omawiane i akceptowane.