Termin „kleptomania” jest często stosowany w sposób żartobliwy, na przykład gdy ktoś nieumyślnie wrzuca do kieszeni rzecz, którą pożyczyłeś mu na chwilę. Może to być długopis, zapalniczka czy inny drobny przedmiot. Takie zachowanie jest zwykle odruchowe i nie stanowi poważnej kwestii. Niemniej jednak, kleptomania to coś więcej niż przypadkowe działanie. Jest to poważna problematyka, której nie można lekceważyć. Jeżeli zainteresował Cię ten temat i chcesz dowiedzieć się, jak pomóc osobie dotkniętej kleptomanią, koniecznie zgłęb go głębiej.
Wszystkim zdarzyło się kiedyś niewłaściwie przenieść jakiś drobny przedmiot do swojej kieszeni – spinacz, ołówek, długopis lub zapalniczkę. Zazwyczaj nie myślimy o tym za dużo – zdziwienie pojawia się dopiero w momencie uświadomienia sobie, co zrobiliśmy, co skutkuje natychmiastowym zwrotem zguby. Tego typu zachowanie nie jest przeważnie problemem, bo wszyscy są świadomi, że czasem tak po prostu się zdarza. Ale kleptomania to coś zupełnie innego – nie ma w niej miejsca na przypadek. Jest to skomplikowana kwestia, gdzie osoba cierpiąca na tę chorobę odczuwa przymus zabierania rzeczy innym. Kleptomani często czują się zawstydzeni swoim zachowaniem i próbują ukryć swój problem przed światem, co utrudnia uzyskanie pomocy i pogłębia problem.
Warto zaznaczyć, że kleptomania jest rzadkim zaburzeniem psychicznym. Statystyki pokazują, że częściej występuje ona u kobiet niż u mężczyzn i najczęściej objawia się w okresie dojrzewania lub na początku dorosłości. Niemniej jednak, może również pojawić się u dzieci.
Patologiczne kradzieże, bo tak inaczej nazywa się kleptomanię, polegają na tym, że osoba chora odczuwa nieodpartą potrzebę kradzieży jakiegoś przedmiotu. Jest świadoma, że to co robi jest złe i niebezpieczne, ale ciągły przymus do kradzieży przynosi jej chwilową ulgę oraz redukuje odczuwane napięcie psychiczne. Wkrótce po tym następuje jednak faza żalu, poczucia winy i silnego wstydu.
Ważne jest też, że kleptomani nie kradną dla zysku materialnego. Ukraść mogą dowolną rzecz, która wpadnie im w ręce – para skarpet, zapalniczka, długopis czy paczka drażetek. Nie jest ważne co ukradną, ale samo działanie kradzieży. Kleptomanie przekonanie o niewłaściwości swojego zachowania jest silne i wywołuje u nich poczucie wstydu, niemniej jednak nie są w stanie oprzeć się impulsowi kradzieży.
Naukowcy do dziś nie są pewni, co dokładnie powoduje kleptomanię i dlaczego rozwija się ona tylko u niektórych osób. Prawdopodobnie impuls do kradzieży pojawia się w sytuacji, gdy kleptoman musi sprostać wyzwaniom życiowym. Może to być reakcja na stres czy sposób na złagodzenie napięcia psychicznego. Problemy rodzinne, zawodowe, szkolne lub stres związany ze zmianami w życiu – takie jak ślub, narodziny dziecka czy przeprowadzka – mogą sprowokować kleptomana do kradzieży.