Bez względu na wiek, aktywność fizyczna odgrywa kluczową rolę w naszym życiu. Najświeższe doniesienia z badań naukowych potwierdzają, że regularne wykonywanie umiarkowanych ćwiczeń fizycznych może znacznie podnieść jakość życia osób, które ukończyły 90 lat i które do tej pory prowadziły siedzący tryb życia (1). Istotne jest jednak, aby rodzaj ćwiczeń był dobrany zgodnie z indywidualnymi zdolnościami i potrzebami seniorów.

Zdrowotne korzyści płynące z aktywności fizycznej dla seniorów są niezaprzeczalne. Przez wiele lat lekarze podkreślali pozytywne wpływy ruchu na zdrowie i długowieczność starszych osób. Połączenie regularnych ćwiczeń fizycznych, odpowiedniej diety, radzenia sobie ze stresem oraz właściwej ilości odpoczynku to fundament, a zarazem najbardziej efektywny sposób zapobiegania różnym chorobom, w tym także chorobom cywilizacyjnym.

Niektórzy seniorzy skarżą się na pogorszenie kondycji i umniejszenie możliwości fizycznych, co jest często pogłębiane przez urazy i choroby związane z wiekiem. Z upływem czasu siła mięśni, koordynacja nerwowo-mięśniowa i równowaga stopniowo słabną. Ogólna wydolność organizmu maleje, a zamiast stawić czoła tym problemom, niektóre osoby starsze rezygnują z aktywności fizycznej. Skutkuje to obniżeniem tzw. sprawności funkcjonalnej i utratą cennej niezależności przez seniorów.

Wybór ćwiczeń dla osób starszych powinien być dokładnie przemyślany i dostosowany do indywidualnych potrzeb danej osoby. Przed rozpoczęciem aktywności fizycznej przez seniora, zaleca się konsultacje ze specjalistą. Lekarz uwzględnia takie aspekty jak wiek, budowa ciała, płeć, kondycja fizyczna i stan zdrowia pacjenta.

Dla osób w wieku emerytalnym sugeruje się prostą i bezpieczną gimnastykę, która nie nadweręża organizmu. Podstawą aktywności są zazwyczaj ćwiczenia aerobowe oraz wzmacniające (2).

Ćwiczenia aerobowe polegają na zaangażowaniu dużych grup mięśniowych. Przykładowymi ćwiczeniami mogą być długie, energiczne spacery, jogging czy slow jogging, pływanie, jazda na rowerze oraz taniec. Dzięki takim ćwiczeniom wytrzymałościowym, poprawia się praca serca i wydolność układu krążenia (w dłuższej perspektywie czasowej).

Gimnastyka wzmacniająca powinna z kolei angażować wszystkie główne grupy mięśniowe. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, seniorzy mogą podnosić umiarkowane ciężary, robić pompki, przysiady, ćwiczyć z taśmami elastycznymi itp. Co ciekawe, w ramach ćwiczeń wzmacniających eksperci sugerują również noszenie cięższych zakupów, intensywne prace w ogrodzie czy chodzenie po schodach (zamiast korzystania z windy).