Wszyscy znamy te dni, kiedy najprostsze zadania wydają się niemal nie do pokonania, humor jest daleki od optymistycznego, a zmęczenie stało się naszym głównym towarzyszem. Na ogół wystarczy solidna dawka snu oraz nieco czasu na regenerację, aby te objawy ustąpiły. Jednakże, gdy one nie znikają, a te trudne dni przekształcają się w ciężkie tygodnie albo miesiące, powinniśmy rozważyć skonsultowanie naszego stanu z ekspertem. Prolongowany brak entuzjazmu do życia może być bowiem wskazówką sugerującą rozwijającą się depresję.

Depresja jako zaburzenie afektywne i nastroju

Depresja jest klasyfikowana jako zaburzenie afektywne – mówimy tu o kondycji mającej bezpośredni wpływ na nasze emocje oraz prowadzącej do istotnych trudności we właściwym funkcjonowaniu. Znakiem depresji są takie symptomy jak przygnębienie, brak zainteresowania otaczającym światem, permanentne zmęczenie czy także niska samoocena.

Podstawowy opis depresji mógłby prezentować się jako chroniczny brak chęci do życia. W odróżnieniu od „chandry”, czyli jedynie przejściowego obniżenia nastroju, depresja nie ustępuje po paru dniach. Wręcz przeciwnie – mimo nieustannych prób poprawy swojego stanu psychicznego, osoba dotknięta tym zaburzeniem boryka się z ciągłym uczuciem zmęczenia, spadkiem energii oraz narastającym poczuciem przygnębienia. Z czasem choroba ta może prowadzić do pojawienia się myśli samobójczych, a w sytuacji gdy nie są podjęte odpowiednie działania terapeutyczne – do próby samobójstwa.

Epidemiologia depresji

Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), depresja ma stać się najbardziej powszechnym zaburzeniem psychicznym do roku 2030. Według aktualnych danych:

  • depresja dotyka od 5% do 17% populacji globalnej (w różnym momencie ich życia), a WHO szacuje, że na tę chwilę jest to około 264 milionów osób,
  • depresją mogą zapadać dzieci, młodzież, dorośli oraz seniorzy,
  • dotychczas uważano, że szczyt zachorowań na depresję występuje w grupach wiekowych 30-40 lat oraz 50-60 lat [1]; obecnie coraz więcej mówi się o wysokiej częstości występowania tego zaburzenia wśród młodzieży do 18. roku życia,
  • w Polsce depresja dotyka około 1,5 miliona osób.